Na Reducie Żbik niszczeje klasyczny Opel Blitz

www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, opel blitz

Odezwał się do nas Andrzej Ługin - dziennikarz i gedanista. Halo halo! A może wiecie, to zgubił w Gdańsku pożarniczego Opla? - Zapytał.

Rzeczywiście, po krótkiej wizji lokalnej ustaliliśmy, że na zaniedbanym placu budowy przy ulicy Reduta Żbik stoi opuszczony Opel Blitz B z połowy lat 60 - tych. Jest oczywiście czerwony, ma jeszcze oryginalne strażackie napisy i rejestrację ze śląska. Wewnąrz znajdują się ciągle nie zniszczone fotele i elementy wyposażenia. Niestety wiele z nich uległo już poważnej dewastacji.

- Samochód przyjechał pod mój blok wiele lat temu o własnych siłach i tak już pozostał. Niestety od pewnego czasu służy za noclegownię i kawiarnię dla okolicznych miłośników taniego wina – mówi Andrzej Ługin. - Pytałem wśród sąsiadów, ale nikt nie wie, do kogo należy. Nie chcę aby zupełnie zmarniał, dlatego szukam właściciela, aby się swoją własnością należycie zaopiekował.

Opel Blitz B zaprezentowany został w 1965 roku, jako następca modelu „Blitz A” i kultowej wojskowej ciężarówki „Blitz” - konia roboczego wehrmachtu. Samochód napędzany był 1,9 litrowym silnikiem benzynowym, znanym z osobowych modeli marki. Trzy lata po premierze pod kabiną samochodu znalazł się wysokoprężny motor o pojemności 2100 centymetrów sześciennych. Blitz B produkowany był do 1975 roku.

Ceny Blitzów B w wersji strażackiej, bardzo często ciągle używanych w niewielkich niemieckich stażnicach tamtejszych OSP, wahają się od 3 do 9 tysięcy Euro. Wartość „gdańskiego” Blitza nie jest więc wysoka. Mimo to – z pewnością warto go uratować. Tak jak Stara ze złomowiska Panta, o któym pisaliśmy tutaj: http://strefahistorii.pl/article/6800-strazacka-perelka-na-zlomowcu

(red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://www.polnocna.tv/news/25482-opel-blitz-porzucony-w-przy-reducie-zbik-w-gdansku