Wirus ujawnia zbiory i otwiera magazyny

Mamy już pierwszą rewolucję wywołaną przez koronawirusa. Przez śmiercionośnego mikroba jeszcze nigdy nie było tak ciekawie na internetowych witrynach prowadzonych przez muzealników. Internet puchnie od nieznanych eksponatów i skrywanych dotąd historii, a kustosze pokazali, że potrafią je wirtualnie zaprezentować w bardzo atrakcyjnej formie.

Zamek i swoje zbiory pokazuje wirtualnie także, w ramach akcji, zostań w domu, Muzeum Zamkowe w Malborku a jego oddział, zamek w Sztumie zaprasza na wirtualny spacer po tej warowni. Wirtualnie możemy zwiedzać także Muzeum Archeologiczno Historyczne w Elblągu.

Narodowe Muzeum Morskie rozpoczęło akcję #otwieramymagazyny. Muzealni kuratorzy postanowili pokazać podczas kwarantanny zabytki do których mają sentyment, albo takie, które nigdy nie zostały pokazane na wystawie, a mają wielki potencjał. Muzeum przybliży także tajemnice Wirtualnego Skansenu Wraków. W internecie dostępne są już także muzealne konkursy dla najtrudniej znoszących kwarantannę najmłodszych.

Z kolei Muzeum II Wojny Światowej zachęca nie tylko do zapoznawania się z ciekawymi materiałami i eksponatami na witrynach internetowych placówki, ale także wysłuchania notacji, przygotowanych przez muzealników a dostępnych na wirtualnych witrynach placówki.

Muzeum Gdańska prezentuje swoje zbiory na muzealnej witrynie na Facebooku. Ten sam serwis społecznościowy niesie także bardzo ciekawy i obszerny przekaz o zbiorach gdańskiego Muzeum Narodowego.

To oczywiście nie wszystko, co oferują muzea. Www.strefahistorii.pl zachęca nie wymienionych jeszcze w tym tekście do podrzucania do nas tego i owego... w intencji wszystkich, którzy wybrali zdrowie i #zostanwdomu.

(Red.) BG, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: