Bazylika Mariacka odzyska dwa dzieła sztuki utracone w czasie II Wojny Światowej

Unia Kościołów Ewangelickich w Berlinie wydała oświadczenie, że do Bazyliki Mariackiej - największej i najbardziej znanej świątyni w mieście, będącej jednym z symboli Gdańska - powrócą dwa średniowieczne dzieła sztuki: nastawa ołtarzowa i jej podstawa (predella).

Oba cenne przedmioty powstały około 1435 roku. Niestety ich autorstwo jest nieznane. Do maja 1942 roku znajdowały się w gdańskiej Bazylice Mariackiej, skąd podczas nalotów zostały przewiezione w bezpieczne miejsce.

Finalnie pod koniec wojny dzieła wywieziono do Berlina. Ponieważ do 1945 roku Bazylika Mariacka była kościołem ewangelickim, UEK jako prawny następca nieistniejących parafii w Prusach Zachodnich i Prusach Wschodnich pozostawała przy stanowisku, że wszystkie aktywa tych parafii, w tym również obydwa dzieła sztuki, należą do niej.

Jak podaje Onet, „predella od ponad 60 lat była częścią ołtarza w kościele św. Jana w dzielnicy Berlina Moabicie. Z kolei nastawa ołtarzowa znajdowała się w berlińskiej Galerii Malarstwa. Przekazanie dzieł do Gdańska jest prezentem.”

Zanim predella powróci do Gdańska, zostanie pożegnana uroczyście w Berlinie, podczas niedzielnej mszy świętej. Podczas wydarzenia obecna ma być delegacja z Gdańska i ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski, dyrektor Państwowych Muzeów w Berlinie oraz przedstawiciele innych instytucji.

Gdańska konkatedra to największa w Europie świątynia wybudowana z cegły. Budowano ją etapami przez 159 lat, począwszy od 25 marca 1343 r.

info/www.gdansk.pl

foto/wikipedia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: