Ferie w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Ferie rozpoczęte z przytupem, pora sprawdzić co ciekawego w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Sporo jest całkiem: 

ODDZIAŁ ETNOGRAFII (SPICHLERZ OPACKI)
kontakt: Cystersów 19, 80-330 Gdańsk
tel. +48 58 552 41 39 

LEKCJE MUZEALNE w ETNO 

Kaszuby – wczoraj i dziś
Nasza propozycja to świetna okazja do poznania bogactwa kaszubskiej kultury: tradycyjnych form gospodarowania, przygotowania pożywienia czy wyposażenia dawnych izb wiejskich. Zobaczymy pięknie zdobione meble i inne elementy sztuki regionalnej, w tym charakterystyczny kaszubski haft. Zajęcia poszerzą wiedzę o kulturze materialnej i duchowej regionu.

O psie i kocie
Niewiele zwierząt nawiązało z człowiekiem tak wyjątkowe i różnorodne relacje jak pies i kot. Dziś wielu z nas traktuje swoich pupili jak członków rodziny, ale czy zawsze tak było? Tematem zajęć są motywy literackie, symbolika, zwierzęta w historii społeczeństw i regionów.

 

ETNOMISJE – edukacja w Oddziale Etnografii MNG
Edukacja w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku to więcej niż tylko patrzenie i słuchanie. To doświadczanie, emocje i angażowanie wszystkich zmysłów. Wspólnie zadajemy pytania i wspólnie szukamy na nie odpowiedzi. Prawdziwą skarbnicą jest materialne i niematerialne dziedzictwo naszego regionu, kraju, ale i całego świata oraz otaczająca nas przyroda. Chcemy pokazać, jak wiele wspólnego ma przeszłość ze współczesnością i codziennością. Mówiąc o teraźniejszości, szukamy jej źródeł w historii i kontynuacji w przyszłości. Poprzez kreatywność pobudzamy do działania i otwartości. Dzięki spotkaniom z ciekawymi ludźmi z różnych krajów będziemy się nawzajem dzielić tym, co nas ukształtowało – swoją kulturą. Stawiamy na aktywną obserwację, wyciąganie wniosków z doświadczeń przyrodniczych, rozumienie przyrody jako części materialnej i duchowej kultury regionu, o którą trzeba odpowiednio dbać. Zapraszamy na nasze ETNOMISJE!

ETNOMISJA: TRADYCJA 

Kaszubskie malarstwo na szkle
Warsztaty prowadzone przez twórcę ludowego Edmunda Zielińskiego, od lat zajmującego się tradycyjnym malarstwem na szkle. Poznamy zasady, według których wykonuje się obrazy na szkle, i samodzielnie stworzymy własne dzieła. Inspiracją będą kaszubskie motywy i tradycje.

Rzeźbienie w glinie
Pod kierunkiem twórcy ludowego Stanisława Śliwińskiego stworzymy gliniane figurki i niewielkie formy plastyczne, wsłuchując się w barwną gawędę o rzeźbieniu. Dla starszych dzieci (młodzież ze szkół ponadpodstawowych, grupa do 10 osób) istnieje możliwość zorganizowania warsztatu rzeźbienia w drewnie.

Maski kolędnicze i karnawałowe
Szalone karnawałowe zabawy potrzebują niezwykłych strojów! Inspirując się tradycją i własną wyobraźnią, stworzymy maski idealne na przedszkolne bale. Punktem wyjścia będzie opowieść o strojach kaszubskich kolędników i tradycyjnych maszkaronach zwierząt, takich jak niedźwiedź, koza, byk czy bocian.

ETNOMISJA: KREACJA

Woreczki zapachowe
Woreczki pachnące latem, ziołami i suszonymi kwiatami są idealne do torebek, tornistrów i szuflad. Ozdobione kaszubskimi wzorami lub dowolnie wykreowaną dekoracją malarską. To wspaniały prezent dla najbliższych lub aromatyczny element wystroju.

Kaszubski design
Dekorować można niemal wszystko, także całkiem zwyczajne sprzęty kuchenne. Dzięki technice decoupage zamienimy je w niepowtarzalne przedmioty i nadamy im zupełnie nowe znaczenie. Podczas zajęć weźmiemy na warsztat kuchenne deski, drewniane łyżki i łopatki, dając im nowe artystyczne życie. Jako materiał mogą też służyć drewniane formy: anioły, serca, podkładki, zakładki albo drewniane koniki.

Świergoczące ptaszki – kaszubski design
Ceramiczne ptaszki – gwizdki to często pierwsze dziecięce instrumenty muzyczne. Na warsztatach każde dziecko otrzyma własny ceramiczny gwizdek i ozdobi go, inspirując się kaszubskimi wzorami. Może powstanie z tego klasowe ptasie radio?

Kolorowe latawce
Latawce wywodzą się z Azji, gdzie są ulubioną rozrywką na świeżym powietrzu. Mogą mieć najróżniejsze formy i kształty, od najprostszych po niezwykle skomplikowane. Na warsztatach stworzymy latawce w kształcie karpi inspirowane proporcami koinobori – najbardziej rozpoznawalnego symbolu Dnia Chłopca w Japonii lub tradycyjne w kształcie rombu.

Co się kryje w bałtyckich głębiach?
Twórcza wyprawa po dnie Morza Bałtyckiego, gdzie pełno niezwykłych stworzeń: ryb, meduz, fok, skorupiaków… Na zajęciach odkryjemy tajemnice podwodnego świata i jego mieszkańców, poznany problemy związane z ich ochroną i wykonamy papierowe morskie zwierzęta.

Statek pełen skarbów
Gdańsk to miasto portowe. Od wieków przypływają tu statki wypełnione towarami z dalekich krajów. Kiedyś były to drewniane okręty, dziś to wielkie kontenerowce, na których jedne na drugich piętrzą się kontenery. Co się w nich kryje? Wspólnie się zastanowimy i stworzymy model statku, wypełniając kolejne przestrzenie często zaskakującymi towarami.

Tajemnice gdańskiej mapy
Jak dobrze znasz Gdańsk i jego najważniejsze zabytki? Czy masz swoje ulubione miejsca i ścieżki zwiedzania? Wspólnie stworzymy mapę Gdańska, która powstanie z miejsc realnych i stworzonych w wyobraźni dzieci. Warsztaty inspirują do wspólnego działania i pracy w grupie.

Fabryka instrumentów – kolorowe tamburynki | grzechotki | dźwięczne bransoletki | kije deszczowe
Wykorzystując dostępne materiały naturalne i z recyclingu, stworzymy fantazyjne i pięknie brzmiące instrumenty muzyczne, nawiązujące do instrumentów etnicznych z Polski i ze świata. Własnoręcznie ozdobione mogą się stać częścią klasowej lub rodzinnej orkiestry!

Błękity z Delft
Warsztaty ceramiczne inspirowane ceramiką ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku – zarówno fajansami holenderskimi, jak i polską sztuką ludową. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma biały kafel, który udekoruje niebieską farbą naszkliwną. Tak jak w XVII wieku wykorzystamy motywy przedstawiające pejzaże, ludzi i zwierzęta oraz użyjemy tej samej gamy kolorystycznej. Postaramy się także przełożyć na język współczesny wzory z Delft, np. zamienimy tradycyjny holenderski wiatrak na motywy, które możemy dostrzec w dzisiejszym pejzażu.

Gwieździste nieba gdańskich kościołów
Inspiracją do powstania projektu są sklepienia kościołów gotyckich w Gdańsku. Na ich podstawie dzieci wykonają płaskie naczynka z płaskorzeźbą – szkieletem sklepienia – lub ażurowe płaskie formy z ich motywem. Jak wzór wykorzystamy rysunki sklepień kościołów: Mariackiego, św. Mikołaja, św. Jana, św. Brygidy oraz św. Jerzego i św. Katarzyny. Będziemy pracować w czerwonej glinie, aby podkreślić ceglany charakter gdańskich świątyń. Przygotowane przez dzieci formy zostaną wypalone przez prowadzącą zajęcia w jej własnym piecu ceramicznym. Odbiór gotowych przedmiotów do ustalenia.

ETNOMISJA: EKOLOGIA

Entomologia, czyli jak polubić owady
W naszych miastach żyje mnóstwo stworzeń: jedne latają, inne biegają, a jeszcze inne pełzają. Na co dzień nie zwracamy uwagi na świat naszych „braci mniejszych”. Wyjątkowo liczne, malutkie owady wiodą pełne przygód życie w cieniu człowieka. W trakcie warsztatów przyjrzymy się zwierzętom wokół nas, tym większym i tym zupełnie malutkim, skrzydlatym i sześcionogim. Poznamy ich historie, zwyczaje i tajemnice. Na koniec spotkamy się również z kilkoma „cudakami” z egzotycznych krain.

Dżdżownicowy zawrót głowy (starsze dzieci)
Dżdżownice, zazwyczaj niezauważane i niedoceniane, to jedne z najbardziej pracowitych i pożytecznych sprzymierzeńców człowieka. Gdyby nie one, delikatna równowaga świata roślin i zwierząt nie mogłaby istnieć. Przyjrzymy się bliżej ich ciężkiej pracy, ale również zwyczajom, ulubionym smakołykom i ich „supermocom”. Poznamy dżdżownice, skoczogonki, roztocza glebowe i chrząszcze ksylofagiczne.

Opowiastki o dżdżownicach (młodsze dzieci)
Podczas zajęć opowiemy o ważnej roli dżdżownic w ekosystemach glebowych. Odkryjemy ich świat, mity z nimi związane oraz dowiemy się o ich niesamowitym przystosowaniu do życia w ziemi. Wiele im zawdzięczamy, więc spróbujemy je zrozumieć, polubić, a może nawet… przytulić.

Pusty brzuszek jemiołuszek – warsztaty zimowe
Co zimą dzieje się w świecie przyrody? Z jakimi trudnościami mierzą się malutkie bezkręgowce? Jakie zimowe pułapki czekają na włochate ssaki? Jak im pomóc, by spokojnie doczekały wiosny? Zimą najbardziej naszej pomocy potrzebują ptaki. Czekają je albo dalekie wędrówki, albo długa zima. Jak je dokarmiać, by im nie szkodzić? Słuchacze poznają „kodeks karmiciela” i wykonają samodzielnie mini karmniki dla ptaków.

 

Informacje praktyczne:

 • poziom zajęć dostosowany do wieku uczestników
 • termin: wtorek – piątek, w godz. 9.15–16.00
 • czas trwania lekcji: 45 min
 • czas trwania warsztatu: 1–2 godz.
 • opłaty za zajęcia:
 • lekcja muzealna: 50 zł (grupy do 30 osób)
 • warsztat: 180 zł (grupy do 25 osób)
 • bilet wstępu dla dzieci: 1 zł
 • bilet wstępu dla dzieci do lat 7: bezpłatny
 • program „Akademia Gdańskich Lwiątek”: bilet wstępu i opłata za zajęcia – 2 zł
 • rezerwacja z dwutygodniowym wyprzedzeniem: tel. 58 552 41 39

 

 

MUZEUM HYMNU NARODOWEGO W BĘDOMINIE

kontakt: 83-422 Nowy Barkoczyn, Gmina Nowa Karczma
tel. +48 58 687 71 83

PRZEDSZKOLE i SZKOŁA PODSTAWOWA kl. 1–8

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i gospodarz, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach są prezentowane stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku.

Śladami Mazurka Dąbrowskiego
Przybliżymy postać autora „Mazurka Dąbrowskiego” oraz wyjaśnimy, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach powstała ta pieśń. Uczestnicy zajęć mają także możliwość prześledzenia jej losów aż do czasów współczesnych.

Polskie symbole narodowe
Zajęcia są poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz historią polskiego herbu.

 

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA

Polskie symbole narodowe
Zajęcia są poświęcone najważniejszym symbolom państwa polskiego. Uczniowie poznają historię powstania Mazurka Dąbrowskiego i uznania tej pieśni za hymn narodowy. Zapoznają się z historią barw narodowych uchwalonych w trakcie powstania listopadowego oraz historią polskiego herbu.

Józef Wybicki i jego czasy
Zajęcia ukazują postać Józefa Wybickiego na tle losów Polski i Europy. Wybicki jest przedstawiony nie tylko jako poeta, ale też polityk, prawnik, generał i innowator, a przede wszystkim jako gorący patriota. Lekcja odbywa się w najstarszej części dworku Wybickiego – w historycznych wnętrzach są prezentowane stare meble i liczne pamiątki świadczące o historii tego budynku. 

 

WARSZTATY MUZEALNE dla wszystkich grup wiekowych

Symbole Niepodległej
Wszyscy znamy nasze symbole narodowe, ale czy na pewno? Skąd się wzięły barwy narodowe? Czym się różnił Orzeł Biały Jagiellonów od Orła Wazów i co oznaczała korona umieszczona nad herbem? Tego wszystkiego będzie się można dowiedzieć w trakcie naszych warsztatów, jak również wykonać własnoręcznie niektóre z omawianych przez nas symboli narodowych.

Świat finansów według Józefa Wybickiego
Czy w Polsce zawsze się płaciło złotówkami? Kiedy i dlaczego pojawiły się polskie banknoty? I co z tym wszystkim wspólnego ma Józef Wybicki? Opowiemy o tym, jak działa mennica i jakie kary czekały na fałszerzy pieniądza. Na koniec warsztatów każdy z uczestników wzbogaci się o własnoręcznie zrobiony banknot lub monetę.

 

Informacje praktyczne:

 • termin: wtorek – sobota w godz. 9.00–16.00, niedziele w godz. 10.00–16.00
 • opłaty za zajęcia:
 • koszt lekcji muzealnej: 50 zł
 • bilet dla dzieci i młodzieży: 1 zł
 • bilet dla dzieci poniżej 7. roku życia: bezpłatny
 • odpłatność za warsztat dla jednego uczestnika:
 • warsztat Symbole Niepodległej: 7,50 zł
 • warsztat Symbole Niepodległej z ogniskiem: 10 zł
 • warsztat Świat finansów: 12,50 zł
 • warsztat Świat finansów, ognisko: 15 zł
 • program „Akademia Gdańskich Lwiątek”: bilet wstępu i opłata za zajęcia – 2 zł
 • grupa: maks. 40 osób
 • rezerwacja: tel. 58 687 71 83 lub e-mail: mhn@mng.gda.pl

info/foto: MNG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: