Skarb Royal Navy z polskiego lumpeksu

 Royal Navy, Barbara Morawiak, www.strefahistorii.pl

W kolekcji Muzeum Marynarki Wojennej pojawił się bardzo ciekawa kurtka mundurowa oficera Royal Navy z 1942 roku. Kurtkę kupiła za dwa złote w popularnym „lumpeksie” pani Beata Morawiak. Zaintrygowana wszywką wewnątrz marynarki znalazła syna oficera a kurtkę postanowiła przekazać muzealnikom.

Przeglądającą ofertę jednego z bydgoskich sklepów z używaną odzieżą pani Barbara Morawiak, natrafiła na nietypową marynarkę ozdobioną złotymi galonami. Za całe 2 złote nabyła wypatrzoną dwurzędówkę ze złotymi guzikami z kotwicą zwieńczoną królewską koroną. Znajomy zwrócił jej uwagę, że nowy strój przypomina mundurową kurtkę oficera marynarki wojennej. Zaintrygowana rozpoczęła poszukiwania od dokładnej lustracji samej marynarki. W wewnętrznej kieszeni odnalazła firmową metkę, gdzie obok nazwy producenta, Gieves Ltd, widniało nazwisko potencjalnego właściciela C.R. Manassah i data 10.11.1942. Kwerenda internetowa pozwoliła odnaleźć w USA syna właściciela, który potwierdził, że marynarka podczas wojny należała do ojca – oficera Royal Navy. Co wiemy po oględzinach kurtki o właścicielu? Dosyć sporo. Złote galony na rękawach wskazują na zawodowego oficera RN w stopniu engineer lieutenant commander (w polskiej marynarce wojennej odpowiednik komandora podporucznika). Pierwszy człon nazwy mówił (do 1956) o przynależności do korpusu inżynieryjnego RN, o czym świadczyły w tamtym czasie, purpurowe wypustki pomiędzy złotymi paskami galonów.

Metka firmy Gieves Ltd, opatrzona królewskimi herbami, dokumentuje pochodzenie kurtki z firmy zaopatrującej w mundury Królewską Marynarkę od 1778 roku. Można przypuszczać, że szył u nich mundury sam Horatio Nelson. Firma, jako Gieves&Hawkes, istnieje do dzisiaj. Kmdr ppor. C.R. Manassah odznaczony został, co dokumentują naszyte baretki, co najmniej trzema medalami. W kolejności od lewej strony widnieje baretka Medalu Obrony (Defence Medal) za udział w siłach zbrojnych podczas II wojny światowej. Odznaczonych tym medalem było także wielu Polaków m.in. gen. Władysław Anders czy tak znani oficerowie naszej Marynarki Wojennej jak Romuald Nałęcz-Tymiński, Stefan Gorazdowski czy Bolesław Romanowski. Obok baretka Medalu Wojny 1939-1945 (War Medal 1939-1945). Wśród odznaczonych znajdujemy także nazwiska naszych oficerów m.in. Zbigniewa Węglarza, Kazimierza Hessa czy Józefa Bartosika (jedynego Polaka służącego po wojnie w RN, awansowanego do admiralskiego stopnia). Wreszcie poniżej baretka Medalu Służby Ogólnej Morskiej (Naval General Service Medal). Medal przyznawany za udział w jednej z kilkunastu militarnych operacji RN, doprecyzowanych konkretną nazwą na belce powyżej medalu. W przypadku Eng. Lt. Cmdr R.S. Manassaha przyznano go prawdopodobnie za udział w rozminowywaniu wód europejskich w okresie 1945-1951. Tyle powiedziała nam kurtka mundurowa oficera Royal Navy, którą pani Barbara Morawiak zdecydowała się przekazać Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To na razie jedyna oficerska kurtka mundurowa Royal Navy z okresu II wojny światowej w zbiorach Muzeum Marynarki Wojennej. Do przekazania doszło 12 grudnia b.r. w zaprzyjaźnionym Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

- To cenne uzupełnienie naszej mundurowej kolekcji. Dziękujemy pani Barbarze Morawiak, podkreślając równocześnie jej energię, dociekliwość i szacunek dla historii. Warto rozglądać się wokół siebie – stare przedmioty, fotografie, dokumenty wciąż kryją tak wiele tajemnic i frapujących, poruszających wyobraźnię, ludzkich losów – podkreślają gdyńscy muzealnicy.

Zespół www.strefahistorii.pl doda ze swojej strony, że takie perełki zdarzały się nie tylko w Bydgoszczy. Wielu rekonstruktorów i miłośników historii także w Trójmieście. odnajduje w lumpeksach oryginalne mundury z II Wojny Światowej. Brytyjskie Battle Dresy, czy marrynarki RAF. Zdarzają się nawet starsze. Warto zastanowić się, czy wzorem pani Beaty, nie przekazać ich do muzeów.

(red.) Muzeum Marynarki Wojennej/zespół www.strefahistorii.pl fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: