Muzeum Archeologiczne w Gdańsku wydaje książkę o cmentarzysku w Ciepłem

Wyjątkowe cmentarzysko w Ciepłem w gminie Gniew z grobami uzbrojonych kupców i wojowników z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego, które przez lata badali archeolodzy z Muzem Archeologicznego w Gdańsku doczekało się swojego kompleksowego opracowania.

Publikacja licząca 670 stron pod red. dr Sławomira Wadyla trafi do sprzedaży 16 stycznia 2020 roku. wiemy jak będzie wyglądać okładka, a i treść nie pozostawia żadnych wątpliwości - będzie ciekawa. Publikacja będzie nosić tytuł: "Ciepłe. Elitarna nekropola wczesnośredniowieczna na Pomorzu Wschodnim". 

Nieopodal Gniewu na wysokiej terasie wiślanej znajduje się jeden z ciekawszych kompleksów wczesnośredniowiecznego osadnictwa w Polsce. Tworzy go zespół grodzisk i osad wraz z cmentarzyskiem w Ciepłem, z okresu powstawania państwa polskiego i początków chrześcijaństwa.

Prowadzone tu od wielu lat badania archeologiczne zaowocowały ogromem informacji na temat życia dawnej ludności. I nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie rozpoczęły się systematyczne prace wykopaliskowe na cmentarzysku, gdzie pośród typowo słowiańskich pochówków znaleziono groby zupełnie różniące się od pozostałych. Kogo złożono w tych bogato wyposażonych grobach, co można powiedzieć o zmarłych pochowanych w trumiennych skrzyniach, czy byli to przybysze z północy, członkowie elitarnej drużyny zbrojnej pierwszych władców Polski, jak przypuszczają archeolodzy? O tym wszystkim przekonamy się po Nowym Roku. 

info/foto: MAG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: