Piękny kafel z Wielkiego Pieca powrócił do Dworu Artusa

Wielki Piec, Dwór Artusa, Muzeum Gdańska, Waldemar Ossowski, www.polnocna.tv, www.strefahistori

Do Muzeum Gdańska powrócił dziś oryginalny kafel „Wielkiego Pieca” z gdańskiego Dworu Artusa. Kafel przekazała na ręce dyrektora muzeum Waldemara Ossowskiego, pani Dorota Karnkowska z Warszawy.

Usytuowany w północno wschodnim narożniku Dworu piec powstał w latach 1545-46 i jest dziełem Georga Stelznera.  W 1943 r. niemieccy konserwatorzy rozpoczęli ewakuacje pieca przewożąc jego fragmenty, a konkretnie dwie górne kondygnacje, do klasztoru w Kartuzach. Przeprowadzili także prace inwentaryzacyjne; wykonano inwentaryzacje fotograficzną i rysunkowo-po-miarową {w roku 1977 Urząd Konserwatorski w Gdańsku otrzymał z Niemiec tę dokumentację}. Trzy dolne kondygnacje pieca, których nie wywieziono, zostały zniszczone w roku 1945 gdy w wyniku działań wojennych zawaliło się sklepienie Dworu Artusa. Kafle którym udało się „przetrwać” zdeponowano w muzeum, gdzie po pięćdziesięciu latach doczekały się ponownego umieszczenia w zrekonstruowanym piecu. W sumie, na ogólną liczbę 525 kafli w zrekonstruowanym piecu w 1995 roku znalazło się 460 oryginalnych. Jest to 14 kafel przekazany po 1995 roku.

(Red.) fot Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: