Kiermasz mikołajkowy, seminarium i wystawa w Narodowym Muzeum Morskim

W piątek 6 grudnia od godziny 11:00 do 14:00 w holu głównym Narodowego Muzeum Morskiego, przy ul. Ołowianka 9-13, odwiedzający będą mogli kupić rękodzieła artystów-podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej": ceramikę, figurki, stroiki i kartki bożonarodzeniowe.

Tego dnia odbędzie się też seminarium "Niepełnosprawni wśród nas", podczas którego eksperci różnych dziedzin, pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzień później rusza wystawa „Dwa światy”, na której widać ogromną wyobraźnię, wrażliwość artystyczną i niebanalne pomysły artystów działających w ramach Fundacji "Sprawni Inaczej".

Kiermasz charytatywny

Kiermasz będzie niepowtarzalną okazją do nabycia oryginalnych i kolorowych prezentów świątecznych, a dochód ze sprzedaży upominków przeznaczony zostanie na działalność Fundacji "Sprawni Inaczej".

– Każdy twór rękodzielniczy jest niepowtarzalny. Nie da się zrobić dwóch takich samych rzeczy ręcznie. Zawsze będą one od siebie różne - to ogromna zaleta, bo przecież każdy chce mieć coś niebanalnego – podkreśla Kamila Jezierewska z Działu Edukacji NMM – Podopieczni Fundacji traktują swoje prace osobiście, wkładają w nie pasje oraz zaangażowanie, czerpiąc inspiracje ze swoich doświadczeń. Dlatego też nieraz wyrób oprócz samej funkcji, jaką ma spełniać, wnosi do naszego życia kawałek niesamowitej historii twórcy. Ponadto wydane pieniądze trafiają do Fundacji "Sprawni Inaczej", która pomaga osobom niepełnosprawnym, w różnym wieku, m.in. poprzez tworzenie nowych ośrodków – dodaje Kamila Jezierewska.

Seminarium

Na czym polega "dobra współpraca" z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności? Jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych? Na czym polega terapia zajęciowa? Czego osoby "zdrowe" uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie "niepełnosprawności"? Te i inne zagadnienia poruszane będą na seminarium „Niepełnosprawni wśród nas” w Spichlerzach na Ołowiance, 6 grudnia 2019 roku. Eksperci z fundacji i stowarzyszeń, pedagodzy i muzealnicy, pracujący z osobami niepełnosprawnymi, podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. Osoby zainteresowane informacją o seminarium są proszone o kontakt z Działem Edukacji pod adresem: edukacja@nmm.pl, z dopiskiem "Seminarium".

Wystawa

Od 7 grudnia do końca marca Narodowe Muzeum Morskie zaprasza również do zwiedzania wystawy "Dwa światy", na której widać ogromną wyobraźnię, wrażliwość artystyczną i niebanalne pomysły Artystów działających poprzez Fundację "Sprawni Inaczej".

Wystawa "Dwa Światy", której towarzyszy Seminarium, jest związana z 30-leciem istnienia Fundacji "Sprawni Inaczej", z którą Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku współpracuje od lat. Ceramika, instalacje, bajecznie kolorowe obrazy to efekt wytężonej pracy Artystów – Podopiecznych Fundacji.

Tytułowe dwa światy można interpretować dowolnie: świat realny - świat wyobraźni, świat morski – świat lądowy. Kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM, zachęca do własnych pomysłów na wyjaśnienie tego tytułu.

Współpraca Narodowego Muzeum Morskiego z Fundacją "Sprawni Inaczej" rozpoczęła się w 2002 r. Wówczas Muzeum zakupiło, na zorganizowanej przez Fundację aukcji, pracę Tadeusza Sterny "Arka Noego". Był to początek wspólnej drogi w pokonywaniu barier i uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. Jednym ze sposobów zmiany stereotypów jest organizacja cyklicznych wystaw prezentujących prace, które powstały w ramach warsztatów terapii zajęciowej.

info/foto: NMM

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: