Spełnione marzenie na Darze Pomorza

W poniedziałek, 18 listopada 2019 "Dar Pomorza" został odholowany do Gdańskiej Stoczni Remontowej na konieczny, zaplanowany remont. Dla pracowników Narodowego Muzeum Morskiego ten dzień był ważny z dwóch powodów – "Biała Fregata" zmienia miejsce postoju raz na dziesięć lat, więc rejs był wydarzeniem historycznym w dziejach nie tylko statku, ale też całego Muzeum. Drugi powód to poznanie i spełnienie marzenia prawdziwego wilka morskiego - Nataniela - chorego chłopca, który chciał stanąć za sterem żaglowca.

- Mamy w Muzeum takie powiedzenie, że najbardziej lubimy samych siebie, a potem prawdziwych pasjonatów. Sześcioletni Nataniel Kobierowski jest entuzjastą żeglarstwa, który kocha statki, równie mocno jak my – mówi dr Robert Domżał, dyrektor NMM - Podopieczny Fundacji "Mam Marzenie" jest dzieckiem niezwykłym, bo od urodzenia zmaga się z ciężką chorobą genetyczną. Lista dolegliwości z nią związanych jest bardzo długa, ale tego dnia nikt o niej nie pamiętał. Nataniel doskonale wypełnił obowiązki drugiego kapitana i razem z załogą "Daru Pomorza" przeprowadził żaglowiec z nabrzeża przy gdyńskim Skwerze Kościuszki do Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Spełnienie marzenia nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc Polskiego Rejestru Statków i Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a także współpraca z Gdańską Stocznią Remontową, gdzie przeprowadzany jest remont żaglowca. "Dar Pomorza" spędzi w stoczni dwa tygodnie. W tym czasie oczyszczone oraz pomalowane zostaną podwodne fragmenty kadłuba, wymienione będą blachy poszycia, pomalowane zostaną ornamenty na dziobie i rufie, wykonany będzie remont monitoringu i sygnalizacji pożarowej, a także elementów mechanicznych, m.in.: pomp i zawiasów. Prace na "Darze Pomorza" będą kosztowały w sumie ponad 969 tys. złotych brutto. Wszyscy mamy nadzieję, że po remoncie, jednym z pierwszych gości na pokładzie będzie Nataniel. 

info/foto: NMM

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: