Westerplatte oddało dziewiątego Obrońcę

Podczas prac archeologicznych na Westerplatte odkryto szczątki prawdopodobnie już dziewiątego, polskiego obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Przeszło osiemdziesiąt lat polscy Bohaterowie czekali pod warstwą liści i śmieci, w totalnym zapomnieniu aż ktoś przywróci o Nich pamięć.  

Przed tygodniem rzecznik Muzeum II wojny Światowej rozesłał do mediów komunikat o ósmym Bohaterze odnalezionym podczas V sezonu prac archeologicznych na Westerplatte. Jak się dzisiaj okazało, jest on już nieaktulany. Westerplatte oddało bowiem badaczom swojego dziewiątego Obrońcę, poległego w dniach między pierwszym a siódmym września 1939 r.

Dzięki uporowi pracowników Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (będącego odziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku) dokonano czegoś, czego nie potrafiono zrobić i w czym przeszkadzano przez ponad osiemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, dając wiarę pogłoskom, że Niemcy dokonali ekshumacji zwłok polskich żołnierzy, przenieśli je i pochowali na cmentarzu.  

(red)

foto/Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: