O indonezyjskim teatrze śmierci z Małgorzatą Jarmułowicz

10 listopada 2019 roku w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Jarmułowicz - antropologiem i podróżniczką. Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się o indonezyjskich zwyczajach dotyczących zmarłych, niespotykanych niegdzie indziej obrzędach pogrzebowych. 

W swej filmowo-fotograficznej prezentacji Małgorzata Jarmułowicz zaprosi nas w podróż tropem fascynujących ceremonii pogrzebowych Indonezyjczyków. Odwiedzimy najbardziej zdumiewające cmentarze na wyspach Sulawesi i Bali. Przyjrzymy się budowie potężnych megalitycznych grobowców i wróżbom ze zwierząt ofiarnych na Sumbie. Weźmiemy udział w wystawnych pogrzebach, na które zmarli muszą czekać wiele lat, „udając” w tym czasie żywych. Zobaczymy, jak rolę zmarłych odgrywają… lalki, i jak żywi – czasem w szokujący sposób – podtrzymują więź z przodkami. „Zaduszki” ludu Toraja na pewno na długo zapadną nam w pamięć! Bez względu na wyznawaną religię wszyscy oni z wyjątkowym szacunkiem traktują swoich zmarłych oraz duchy przodków, dedykując im wiele widowiskowych i głęboko poruszających rytuałów.

Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog i antropolog z Uniwersytetu Gdańskiego, od lat wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem eksploruje wciąż nowe rejony Indonezji (oboje są laureatami prestiżowej nagrody Kolosa 2016 w kategorii podróże „za konsekwencję i pasję w dokumentowaniu ginących tradycji społeczności indonezyjskich”). Szczególnym przedmiotem zainteresowań gdańskiej podróżniczki są niezwykłe i bardzo zróżnicowane formy kultu zmarłych i ceremoniały pogrzebowe Indonezyjczyków.

Termin: 10 listopada 2019 r., godz. 13.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii, ul. Cystersów 19, 80-806 Gdańsk
Wstęp: 1 zł

info/foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Małgorzata Jarmułowicz 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: