Instytut Kultury Miejskiej, Gdańsk i tajemnica U Bootów

Ubooty, gdańska Stocznia Cesarska i jej ofiary. O tajemnicach gdańskiego przemysłu stoczniowego opowie, w ramach cyklu Akademia Gdańska, Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, współautor książki „Tu Stocznia”. Spotkanie odbędzie się 24 września o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.
- Dzięki Solidarności, polskiemu pokojowemu ruchowi, Stocznia Gdańska stała się znana na świecie. Już wcześniej jednak przestrzeń ta wpływała na losy kontynentu i całego świata. W byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rodził się należący do niemieckiego państwa, militarny przemysł okrętowy, wykorzystywany w planach zbrojnych podbojów i konfliktów. Doprowadziły one do wybuchu I wojny światowej – krwawego kataklizmu, z którego powstały kolejne plagi XX stulecia – nazizm i komunizm. W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Zbudowane w niej okręty najbardziej przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej – mówi Andrzej Trzeciak, prelegent spotkania z cyklu Akademia Gdańska.
 
O cyklu Akademia Gdańska
 
O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta. 6. edycja Akademii Gdańska dotyczy znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.
Andrzej Trzeciak - historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej - jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Współautor książki Tu stocznia. Przygotowuje do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie: Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie.
 
Akademia Gdańska | Czarna dusza. Wykład Andrzeja Trzeciaka
 
Data: 24 września, godz. 18.00
 
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
 
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/332071950726757/
 
Harmonogram wykładów Akademii Gdańska 2019:
 
29 października, Gdańscy Żydzi w służbie świata | Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
 
26 listopada, Znani i nieznani burmistrzowie Głównego Miasta w okresie późnego średniowiecza | Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
 
10 grudnia, Ks. Bazyli Hrynyk (1896–1977) – duszpasterz gdańskich grekokatolików | Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański
 
(red.) fot Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: