Gazety wojenne w gdańskiej bibliotece PAN

Dziennik Żołnierza, Polska Walcząca, gazety, II Wojna Światowa, BG PAN, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

W 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę przygotowaną z prywatnych materiałów Marka Ney-Krwawicza, pracownika naukowego Instytutu Historii PAN. Tematem ekspozycji jest polska prasa wojskowa z lat 1939-1945.

Zwiedzającym zaprezentowanych zostanie ponad 160 tytułów, które są doskonałą ilustracją losów i  walk żołnierza  polskiego na różnych frontach II wojny światowej. Znajdziemy tu prasę  regularnych formacji Polskich Sił Zbrojnych na obczyźnie jak „Polska Walcząca” czy „Dziennik Żołnierza”, gazetki brygadowe z I Korpusu w Szkocji jak „Czata” czy „Odwet”, ale też fachowe pisma wydawane przez Sztab Naczelnego Wodza np. w postaci kontynuacji przedwojennej „Bellony”. Są pisma Polskich Sił Powietrznych „Nasze wiadomości ze świata” i „Skrzydła”, gazetki  okrętowe redagowane i wydawane na ORP „Błyskawicy i pisma Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, w tym wydane w oblężonym Tobruku pisemko „Przy kierownicy w Tobruku”. Szczególna rola przypada prasie wojska państwa podziemnego – Armii Krajowej („Insurekcja, „Saper”, „Biuletyn Informacyjny”). Na wystawie nie zabraknie też prasy z Powstania Warszawskiego, z ilustrowaną gazetą ścienną „Warszawa Walczy”. Niewątpliwą ciekawostką jest gazetka „Informacja Obozowa” z obozu jenieckiego w Lamsdorf, pisana ręcznie przez osadzonych tam po upadku Powstania Warszawskiego żołnierzy Armii Krajowej.  

Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 2 września o godz. 12.15 w holu wystawowym PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 24). Wystawa będzie czynna do 12 października 2019 roku (pn.-pt. 9.00-19:00, sb. 9.00- 15.00).

(red. fot. ) www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, BG PAN

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: