Zamek Pana Samochodzika w Radzyniu Chełmińskim pod rusztowaniami

Radzyń Chełmiński, zamek, www.polnocna.tv,www.strefahistorii, wiadomości
Jeden z najbardziej znanych zamków w Polsce – pozostałości ceglanej warowni krzyżackiej w Radzyniu Chełmińskim, przechodzi trzeci etap remontu i – co ciekawe, „rozbudowę”.
 
Bartosz Gondek
 
Świetnie wyeksponowana, na łagodnym odkrytym pagórku, fasada niegdyś czteroskrzydłowego zamku komturskiego była najważniejszą dekoracją kręconego w 1972 roku na Pomorzu, pięcioodcinkowego serialu „Pan Samochodzik i Templariusze”. Trwała ruina, rozebrana częściowo przez Prusaków pod koniec XVIII wieku (podobny los spotkał min zamek w Kowalewie Pomorskim), została zabezpieczona i przystosowana do ruchu turystycznego w latach 60 – tych XX wieku. Atrakcją są także bardzo dobrze zachowane piwnice. Konserwatorzy zabytków  zwracają także uwagę na piękny, uskokowy portal do kaplicy, ułożony z pokrytych żółtym i zielonym szkliwem cegieł.  Radzyń Chełmiński ma też celę pokutną z której można było wyjrzeć tylko przez jeden jedyny otwór, którego wylot był skierowany na ołtarz w kaplicy.
U stóp zamku rozciąga się niewielkie, lecz zadbane, średniowieczne miasteczko, które jest inwestorem prac konserwatorskich. Jak dotąd wzmocniono mury, odwodniono piwnice i przygotowano  dokumentację do dalszej rozbudowy przez pryzmat rozwoju turystycznego. Za rok w zamku pojawić się ma muzeum i kawiarnia. Jak podkreśla burmistrz Radzynia, warownia to ogromna atrakcja turystyczna miasta i szansa na jego rozwój. Mimo remontu, zamek w Radzyniu zaprasza zwiedzających, do 30 września, codziennie oprócz poniedziałków. W cenie biletów można zwiedzać zamek z przewodnikiem turystycznym. Są tutaj także organizowane turnieje łucznicze a kto chce poczuć się jak prawdziwy rycerz, może skorzystać z zamkowej zbrojowni.
Zamek w Radzyni Chełmińskim w swojej obecnej formie zbudowano  w latach 1310 – 1340.  Był to ówcześnie jeden z najmocniejszych zamków na południowych rubieżach państwa zakonnego w Prusach[3]. Od 1251 r. znajdowała się tu siedziba komturii. Po bitwie pod Grunwaldem zamek zdobyły wracające spod Malborka wojska polskie. Poważnie zniszczony w 1628 roku, podczas "Potopu" Szwedzkiego a następnie częściowo rozebrany przez Prusaków, którzy pozyskaną cegłę użyli jako min budulca Twierdzy Grudziądz,  przetrwał do naszych czasów jako interesująca, trwała ruina. Przezentowane przez nas zdjęcie zamku podczas remontu udostępniła na swoim profilu konserwator zamku w Malborku, Agnieszka Kowalska
(Red.) Bartosz Gondek Fot. Agnieszka Kowalska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: