Pruszcz Gdański znaleziono szkielet czarownicy?

Czarownica, Pruszcz Gdański, Policja, Ewa Adamska Grzymała, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, news, wiadomości

Kiedy ją znaleziono, podczas prac budowlanych na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim, miała skrzyżowane ręce i nogi. Pochowano ją, być może, skrępowaną, w ciasnej jamie grobowej bez ozdób i wyposażenia. Za kilka tygodni będziemy wiedzieć, czy około 40 letnią kobietę pochowano w średniowieczu, czy w epoce wpływów rzymskich.

- Za pochówkiem z okresu kultury wielbarskiej przemawia sposób ułożenia zwłok w orientacji północ – południe. Z kolei brak wyposażenia i sposób pochówku może sugerować średniowiecze – mówi prowadząca prace na terenie komendy, archeolog Ewa Adamska – Grzymała z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Do przeprowadzenia badań antropologicznych przyjmujemy obie wersje. Antropolog sprawdzi czy kobieta w chwili pochówku była skrępowana, czy też nie.
Miejsce w którym znaleziono zwłoki służyły celom funeralnym od czasów wpływów rzymskich, przez średniowiecze, aż do drugiej połowy XX wieku.
- Teren w okolicy ulicy Wita Stwosza to bardzo bogate w znaleziska, cmentarzysko nr 5, badane przez archeologów już od prawie 100 lat. Znajdowano tu nie tylko bardzo ciekawe przedmioty, z których część można zobaczyć w gablotach na terenie Rekonstrukcji Faktorii z Czasów Rzymskich, ale także na przykład szkielet konia. - Jeżeli potwierdzi się, że szkielet pochodzi ze średniowiecza i że kobieta była skrępowana, może to oznaczać, że posądzano ją o wampiryzm lub czary– mówi Bartosz Gondek, pełnomocnik Burmistrza Pruszcza ds. Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego. - Ci zaś, którzy to zrobili, nie chcieli aby wróciła do świata żywych.
(red.) UM Pruszcz Gdański fot. Ewa Adamska Grzymała

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: