Lotnisko kupiło obrazy Mokwy z Grand Hotelu

Muzeum Narodowe w Gdańsku zakupiło na aukcji unikatowy zbiór siedmiu obrazów Mariana Mokwy, jednego z najwybitniejszych malarzy marynistycznych, związanych z Pomorzem. Dzieła znajdowały się dotychczas na wyposażeniu legendarnego Grand Hotelu w Sopocie.

Ich sprzedaż została zorganizowana w formie aukcji i była możliwa dzięki wsparciu finansowemu gdańskiego lotniska. Muzeum Narodowe wzbogaciło się o następujące dzieła Marian Mokwy:

1.    Osada rybacka pod Łebą, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

2.    Brzeg (Jezioro Wdzydzkie?), lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 109,2 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

3.    Łodzie na brzegu II, lata 50/60. XX w., olej/płótno, 68 x 102,2 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

4.    Łodzie na brzegu III, lata 60. XX w., akwarela/papier, 46 x 57,3 cm, sygnowany l.d.: 'Mokwa',

5.    Las pomorski, lata 50–60. XX w., olej/płótno, 68 x 78 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa',

6.    Martwa fala, lata 50–60 XX w., olej/tektura, 64 x 74 cm (w świetle passe-partout), sygnowany l.d.: 'Mokwa',

7.    W Zatoce Puckiej, lata 50–60. XX w., olej/płótno naklejone na płytę, 63,5 x 74 cm, sygnowany p.d.: 'Mokwa'.

 Zakup unikatowego malarstwa Mariana Mokwy był możliwy dzięki Portowi Lotniczemu Gdańsk im. Lecha Wałęsy, wieloletniemu sponsorowi Muzeum Narodowego w Gdańsku. Decyzją Prezesa Zarządu Portu Tomasza Kloskowskiego, popartą przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Muzeum otrzymało pomoc finansową w wysokości ponad 120 tysięcy złotych. „Dzięki temu wzbogaciło swoją kolekcję prac Marian Mokwy w zbiorach sztuki nowoczesnej. To realizacja misji Muzeum gromadzenia, opracowywania i udostępniania twórczości artystów działających na Pomorzu” – powiedział Wojciech Bonisławski dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku. „Nie wyobrażaliśmy sobie sytuacji, że tak cenne dzieła Mariana Mokwy nie zostaną na Pomorzu i nie będę prezentowane szerokiej publiczności, dlatego po raz kolejny wsparliśmy finansowo działania Muzeum” – powiedział prezes Portu Lotniczego Gdańsk Tomasz Kloskowski.

Już za kilka miesięcy pomorska publiczność będzie mogła obejrzeć zakupione właśnie dzieła Mokwy na specjalnym pokazie w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowym w Gdańsku. Wcześniej jednak zostaną one poddane niezbędnym pracom konserwatorskim. Kustoszem zbioru jest Wojciech Zmorzyński, wieloletni kierownik Pracowni Malarstwa i Rysunku w Oddziale Sztuki Nowoczesnej, autor dwóch dużych wystaw monograficznych Mariana Mokwy w MNG: „Marian Mokwa, wierny morzu” (1998) i „Tureckie śluby Mariana Mokwy” (2014), oraz autor towarzyszących im katalogów. W 2018 roku dzięki pomocy Portu Lotniczego Gdańsk Muzeum Narodowe w Gdańsku kupiło do zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie bezcenną kolekcję grafik gromadzonych przez dr Andrzeja Nieuważnego, badacza epoki napoleońskiej i kolekcjonera dzieł sztuki przedstawiających wydarzenia tego okresu. 24 sierpnia 2019 roku w Muzeum Hymnu Narodowego zostanie otwarta i będzie prezentowana wystawa tej kolekcji.

(Red.) Muzeum Narodowe w Gdańsku, fot.Muzeum Sopotu, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: