Kaszubi z Katynia i zakochany generał w Kartuskich Zeszytach Muzealnych

 www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
O Kaszubach, którzy zginęli w Katyniu, stepowym generale który zakochał się w żukowskich pagórkach, czy jak Niemcy germanizowali kaszubskie nazwy miejscowości. Ale – nie tylko. Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach serdecznie zaprasza  na  promocję  trzeciego numeru Kartuskich  Zeszytów  Muzealnych, która odbędzie się 8 sierpnia o godz.18.00 w  Muzeum, w Kartuzach, przy ulicy Kościerskiej 1.
Kartuskie Zeszyty Muzealne zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. Kontynuują też tradycje Kaszubskich Zeszytów Muzealnych wydawanych od 1993 r. Później nastąpiła kilkuletnia  przerwa w wydawaniu rocznika.  Został wznowiony  w 2016 r. nieco pod inną  bardziej adekwatną nazwą. W roczniku znajdują się także informacje  o działalności Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach,  adresowane do sympatyków, przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych profilem i zakresem działalności muzeum.
To co najcenniejsze w „Zeszytach” to mocne naukowe artykuły historyczne, skupiające się na lokalnej historii okręgu kartuskiego i Kaszub, oraz teksty źródłowe.
Trzeci  numer rocznika jest zbiorem kilku artykułów  o tematyce historycznej.  W najnowszym tomie  znajdziemy teksty następujących autorów:  Bartosza Gondka, Generalski emeryt w kawaleryjskim mundurze Eugeniusz  Ślaski  (1873 - 1935), Barbary Kąkol, Katyń – miejsce zbrodni dokonanej także na oficerach  z Kaszub, Mariana Jelińskiego,  Germanizacja wybranych nazw miejscowości w gminie Sierakowice w latach II wojny światowej z dodaniem ich polskich i kaszubskich odpowiedników. Krzysztof Kowalkowski przygotował zaś artykuł o Edmundzie  Janie Kowalkowskim (1876-1936)  dekoratorze kościołów w Sianowie i Kartuzach. Ponadto w publikacji odnajdą Państwo materiały źródłowe. Recenzentem  trzeciego tomu  Kartuskich Zeszytów Muzealnych jest dr Tomasz Rembalski. 
 
Program:
18.00 -  rozmowa z autorami 
18.45   - dyskusja 
19.00    - koncert Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby z Kartuz
Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek.
Partnerzy: 
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. Franciszka Brzezińskiego 
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Kartuzach
 
(Red.) www.polnocna.tv, fot. Muzeum Kaszubskie im Franciszka Tredera
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: