Ratują zabytki na Żuławach

Kilkanaście milionów złotych wydano na remont zabytkowych obiektów znajdujących się na Żuławach Gdańskich. W ramach projektu „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław”, który dofinansowany został ze środków europejskich, na terenie gminy Cedry Wielkie prace prowadzono w kościołach oraz domu podcieniowym w Miłocinie.

Do realizacji projektu, którego liderem była gmina Cedry Wielkie, przystąpiły samorządy Nowego Stawu i Nowego Dworu Gdańskiego oraz parafie. Celem projektu było stworzenie spójnej, kompleksowej i rozpoznawalnej oferty turystycznej opartej na najważniejszych posiadanych obiektach zabytkowych, które ze względu na ich stan nie stanowiły głównego celu turystycznych wędrówek. Co ciekawe, wśród wielu projektów z całego Pomorza to właśnie wniosek przygotowany przez żuławskie samorządy został najwyżej oceniony.

Na terenie gminy Cedry Wielkie niemal wszystkie prace zostały już wykonane, a u sąsiadów zaplanowane zadania mają być ukończone jesienią. Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie, z burmistrzami Nowego Dworu Gdański - Jackiem Michalskim i Nowego Stawu - Jerzym Szałachem wizytowali obiekty, które zostały wyremontowane w ramach tego programu, m.in. śluzę w Marzęcinie oraz most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim.

- Cieszymy się, że wspólny projekt udało się zrealizować. Planujemy już kolejne działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Żuław, gdyż wiele jest jeszcze zabytków do uratowania - zdradza Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.

Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego już jest zadowolony z efektów osiągniętych dzięki realizacji projektu.

- Reakcja mieszkańców wskazuje także na duże zainteresowanie i zadowolenie z realizacji projektu. Nie tylko powinniśmy, ale wręcz musimy dbać o zachowanie dziedzictwa Żuław. Bardzo wysoko oceniam współpracę z liderem projektu, gminą Cedry Wielkie, i partnerem - gminą Nowy Staw. Nie jest to jedyny nasz wspólny projekt i mam nadzieję, że nie ostatni - mówi Jacek Michalski.

Przypomnijmy, że na terenie gminy Cedry Wielkie remontowe prace prowadzono w kościołach parafialnych w: Cedrach Wielkich, Kiezmarku, Giemlicach oraz Trutnowach i domu podcieniowym w Miłocinie.

Wartość całego projektu opiewa na ok. 13,5 mln zł, z czego tylko na zabytki w naszej gminie wydano blisko 6 mln zł, ale połowa kosztów została sfinansowana z funduszy unijnych.

info/foto: www.cedry-wielkie.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: