Biały Spichlerz w Słupsku nowym domem największej na świecie kolekcji prac Witkacego

W Białym Spichlerzu można oglądać największą kolekcję dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, zbiory sztuki współczesnej oraz wystawę poświęconą osadnictwu i życiu miasta po 1945 r. W budynku znajdują się tzw. magazyny otwarte, umożliwiające zobaczenie przechowywanych w nich obiektów oraz przestrzenie edukacyjne.
 
 
W 2012 r. samorząd województwa pomorskiego przekazał Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku dwa zabytkowe budynki: Biały Spichlerz powstały w latach 1804-1811 oraz Czerwony Spichlerz z 1900 r. Uroczyste otwarcie budynku Spichlerza Białego w Słupsku przy ul. Szarych Szeregów 12 odbyło się 10 lipca 2019 r. 
 
Podczas uroczystego otwarcia uczestnicy wysłuchali koncertu fortepianowego w wykonaniu prof. dra hab. Bogdana Kułakowskiego. Spichlerz Biały to ekspozycje:
 
piętro I – „Witkacy inaczej…", wystawa czasowa, na której prezentowana jest druga część kolekcji dzieł Witkacego (ponad 100 prac, głównie portretów pastelowych uzupełnionych publikacjami);
 
piętro II – „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia", wystawa stała prac ze wszystkich okresów twórczości artysty. To ponad 135 prac malarskich, rysunkowych i graficznych oraz rękopisy, maszynopisy, korespondencja i książki (w tym z dedykacjami Witkacego);
 
piętra III, IV i V – „W nawiązaniu do Witkacego od XIX wieku do XXI wieku", wystawa stała, której koncepcja polega na wybraniu 18 motywów z twórczości oraz biografii Witkacego i porównaniu ich z identycznymi tematami skomponowanymi lub zaprojektowanymi przez artystów i twórców od XIX w. do współczesności.
 
piętro V – „Słupsk – miasto i ludzie", wystawa stała stworzona z myślą o mieszkańcach miasta, osadnikach, którzy z różnych przyczyn po II wojnie światowej przybyli do Słupska.
 
Godziny otwarcia muzeum w sezonie letnim: wtorek-niedziela 10.30-18.00; poniedziałek 11.00-15.00.
 
O spichlerzu
 
To jeden z najcenniejszych zabytków budownictwa przemysłowego w Słupsku. Budowę tego magazynu wojskowego rozpoczęto wiosną 1804 r. z przeznaczeniem na przechowywanie obroku dla koni. Źródła podają, że budowa spichlerza zakończyła się w 1814 r., choć na planie miasta z 1811 budynek został już ujęty. Spichlerz był jednym z nielicznych budynków magazynowych po prawej stronie rzeki. Wyróżniał się na tle miejskich budynków szachulcowych nie tylko kolorem ścian, ale i wielkością. Był pierwszym spichlerzem o tak nowoczesnych rozwiązaniach konstrukcyjnych oraz jednym z pierwszych o murowanych i otynkowanych ścianach. Zewnętrzna forma zaprojektowana została wg najnowszych trendów architektonicznych. Cechował go klasycystyczny wygląd z niewielką ilością dekoracji. Spichlerz pełnił swoją funkcję do 1945 r. W latach powojennych był tymczasowym więzieniem dla niemieckich mieszkańców miasta, spichlerzem zbożowym, magazynem mechanicznych artykułów gospodarstwa domowego. W ręce prywatne trafił w roku 1995 i także był używany jako magazyn.
W 2012 roku właścicielem budynku został samorząd województwa pomorskiego, który rok później przekazał działkę wraz z budynkami Białego – i leżącego obok – Czerwonego Spichlerza Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. W budynkach zaplanowano realizację projektu polegającego na rozbudowie głównej siedziby muzeum „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne".
 
Idea rewitalizacji spichlerzy
 
Pojawiła się wiele lat temu, jako odpowiedź na bolączki słupskich muzealników, kiedy to 30 tys. eksponatów i 22 tys. woluminów księgozbioru przestało się mieścić w głównej siedzibie MPŚ znajdującej się po drugiej stronie rzeki Słupi czyli w Zamku Książąt Pomorskich, Młynie Zamkowym, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera i tzw. dworku oraz w jego dwóch oddziałach – Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Samorząd Województwa Pomorskiego w 2012 roku przekazał na rzecz muzeum budynki spichlerzy Białego i Czerwonego. Wtedy rozpoczęły się intensywne starania o pozyskanie funduszy na uratowanie ich przed zniszczeniem. Realizacja pierwszego etapu projektu „Witkacy w Słupskich Spichlerzach Sztuki – rewitalizacja i adaptacja dwóch XIX-wiecznych zabytkowych spichlerzy i ich otoczenia na cele kulturalne i społeczne. Etap I – Spichlerz Biały" była możliwa dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość projektu to prawie 21 mln zł, z czego blisko 7,5 mln przekazał samorząd województwa pomorskiego, a około 10 mln zł pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.
 
Oprócz prac budowlanych ratujących zabytkową materię Białego Spichlerza bardzo istotne, ale też kosztowne i czasochłonne, było jego przystosowanie do nowej funkcji i aranżacja przestrzeni wystawienniczych. Wystawy są wyposażone w nowoczesne rozwiązania aranżacyjne, multimedia i udogodnienia dla zwiedzających, ale przede wszystkim są zapełnione dziełami sztuki i zabytkami ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, które nie zawsze były eksponowane ze względu na brak miejsca.
 
info/foto: www.pomorskie.eu
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: