Archeologiczny dzień psa

gdańsk, muzeum archeologiczne, dzień psa, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Archeolodzy przypominają, że dziś przypada dzień  najwierniejszego przyjaciela człowieka, czyli psa. Przypominają też, że minęło kilkanaście tysięcy lat od czasu udomowienia czworonogów, dlatego trudno byłoby im przetrwać bez pomocy człowieka.

To kawał czasu, dlatego pies obecny jest nie tylko na rytach, malowidłach i innych przedstawieniach figuralnych od czasów przedhistorycznych po współczesne. Jest też częstym obiektem badań archeologów. Nie tylko w formie kostek, ale także śladów. Zastygłych  w lawie, błocie, glinie, czy cegłach. Odciśnięte w cegłach psie łapy często zaskakują. Na przyukłąd kształtem czy wielkością. Z okazji Dnia Psa Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprezentowało  cegłę sklepieniową z odciskiem z rumowiska gotyckiego krużganku klasztoru Dominikanów. Do tej późnośredniowiecznej cegły www.strefahistorii.pl dodaje informacje o jeszcze dwóch, będących elementami kościoła w Steblewie.

(Red.) MAG, BG, fot Muzeum Archeologiczne

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: