Nowy Port i historie gdańskich dzielnic

Nowy Port, Muzeum Gdańska, historia, www.strefahistorii.pl, strefahistorii, północna, polnocna.tv, wiadomości
Od 29 czerwca do 30 września 2019 r. na Placu Wolności w Nowym Porcie będzie można zobaczyć wystawę plenerową o historii Nowego Portu. W trzeciej odsłonie projektu Historie Gdańskich Dzielnic mieszkańcy tej dzielnicy i miłośnicy historii Gdańska będą mogli wziąć udział w bezpłatnych spacerach i wykładach. W 2020 r. zostanie wydana książka zawierająca eseje i rozprawy naukowe opisujące najważniejsze zagadnienia historii Nowego Portu.
 
– Od 2017 r. Muzeum Gdańska i Biuro Rozwoju Gdańska we współpracy z radami dzielnic opowiadają o fenomenach rewitalizowanych części Gdańska. W trzeciej odsłonie projektu Historie Gdańskich Dzielnic opowiemy o Nowym Porcie. Dzięki wystawie, licznym wydarzeniom towarzyszącym będzie można odbyć podróż w czasie i zapoznać się z najciekawszymi miejscami Nowego Portu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
 
Nowy Port to dzielnica Gdańska położona u ujścia Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W większości leży na terenach, które jeszcze w XVI w. były zalane wodami Zatoki. Niesione przez Wisłę piaski odkładały się tuż za ujściem, tworząc stale powiększające się ławice piaskowe. W XVII w. powstał tzw. Nowy Tor Wodny (Neufahrwasser) dający początek kanałowi portowemu. To jemu zawdzięczamy dzisiejszą nazwę dzielnicy, która na przełomie XIX-XX w. urosła do rangi prężnego ośrodka przemysłowego z rozbudowaną infrastrukturą portową zamieszkiwanego przez liczną Polonię.
 
– W wyniku walk rosyjsko-niemieckich w marcu 1945 r. zniszczono niemalże 60% przedwojennej architektury oraz infrastruktury przemysłowej dzielnicy. Do dziś przetrwały niektóre fragmenty dawnej zabudowy, w tym kojarzone z Nowym Portem latarnie. Wystawę na Placu Wolności można zobaczyć bezpłatnie, czekając na autobus, bądź tramwaj. Mieszkańców dzielnicy oraz miłośników historii Gdańska zapraszamy na jesienne wykłady, które odbędą się wybrane środy od września do listopada w Łaźni II. W 2020 r. wydamy III tom Historii Gdańskich Dzielnic – mówi Katarzyna Kurkowska z Muzeum Gdańska, koordynatorka projektu Historie Gdańskich Dzielnic.
 
Wernisaż wystawy o Nowym Porcie odbędzie się w sobotę, 29 czerwca 2019 r., o godz. 13:00 na Placu Wolności przy ul. Marynarki Polskiej. O 13:20 odbędzie się godzinny spacer po dzielnicy, podczas którego mieszkańcy będą mogli zapoznać się historią zabytkowych części Nowego Portu.
(Red.) fot. Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: