Córka szuka bohatera z ORP Garland

ORP Garland, 1946, Polish navy in colour, www.polnocna.tv, www.wikipedia.pl, www.strefahistorii.pl

Jej tato był bohaterem. W latach 1944 - 1946 służył na słynnym polskim niszczycielu ORP Garland. Teraz Christine, angielska nauczycielka z Wanatge, poszukuje informacji o ojcu i przebiegu jego służby na "Garlandzie".

Bartosz Gondek 

"Zainspirowała mnie wystawa, o której pisaliście na www.strefahistorii.pl,  http://strefahistorii.pl/article/4764-archiwalne-zdjecia-z-orp-garland-w-mmw, pisze do nas Christine. Proszę, dowiedzcie się, czy gdzieś można jeszcze zobaczyć te zdjęcia? Czy i gdzie jest możliwe uzyskanie większej liczby informacji o ORP "Garland"?

Zaczęliśmy szukać. Zaczęliśmy pytać...

- Fotografie i artefakty z "Garlanda cały czas znajdują się w Muzeum. Posiadamy też sporo wiedzy na ten temat - mówi dyr Aleksander Gosk a Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. - Zapraszamy do kontaktu na pewno pomożemy.

Swoją pomoc deklarują także miłośnicy marynarki wojennej, w tym prekursor prezentacji wystawy w Gdyni, w 2013 roku, Lech Trawicki i Fundacja Kulturalne Pomorze. - Negatywy marynarza Nowakowskiego zostały zakupione do Muzeum Marynarki Wojennej z dotacji ministerialnej. Oryginały znajdują się w magazynie muzealnym a komplet odbitek znajduje się w Muzeum im Generała Sikorskiego - dodaje Lech Trawicki.

Na koniec - chyba najważniejsze:

Z informacji pozyskanych przez autora tekstu wynika, że listy załóg i dokumenty związane ze służbą okretu znajdują się w większości Instytucie Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie. Z Wantage w Oxfordshire to 70 mil.  Trzymamy kciuki za poszukiwania i mamy nadzieję, że dowiemy się, co udało się znaleźć i prezentując zdjęcie załogi ORP Garland właśnie z 1946 roku.

"ORP Garland" do wybudowany w 1936 roku niszczyciel, przekazany jako pierwsza taka jednostka Polskiej Marynarce Wojennej w Wielkiej Brytanii. Brał udział w operacjach na Morzu Śródziemnym i Atlantyku. W maju 1942 roku, płynąc w eskorcie konwoju śmierci PQ-16 do portów radzieckich, podczas którego został poważnie uszkodzony na skutek ataków samolotów Luftwaffe, tracąc 25 członków załogi 19 września 1944 roku, współdziałając z niszczycielami brytyjskimi, przyczynił się do zatopienia U-407. Służbę w PMW zakończył w 1946 roku.

(Red.) Bartosz Gondek. fot. Polish navy in colour (Mateusz Prociak), wikipedia

 

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: