Torebka księżnej Kate, Jaguar i Anna Prill

Już 27 kwietnia, w sobotę o godzinie 18:00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach odbędzie się wernisaż wystawy "Historia jednej torebki".

Wystawa prezentuje elegancką kopertówkę z haftem wyszytym szychem złotogłowia kaszubskiego. Torebka została zaprojektowana i wykonana własnoręcznie przez pruszczańską artystkę Annę Prill. Wystawa przedstawia także inne prace artystki, która przygodę z haftem rozpoczęła kilka lat temu, zapisując się na roczny kurs haftu kaszubskiego "Od podstaw do mistrza" organizowany przez Klub Hafciarski przy Oddziale Gdańskim ZK-P. Zajęcia obejmowały naukę techniki, kompozycji i kolorystyki haftu szkół żukowskiej, wdzydzkiej, wejherowskiej, puckiej oraz złotogłowia kaszubskiego - złotnicy. wspaniałe w twórczości Anny Prill jest to, że potrafi ona połączyć tradycję  znowoczesnymi trendami, dzięki czemu jejsztuka zaistniała w przestrzeni publicznej. Dodatkowym atutem projektów Anny Prill są odniesienia do tradycji kaszubskiej. 

Wykonana przez nią torebka została podarowana księżnej Kate podczas wizyty w 2017 roku, którą książęca para odbywała na Pomorzu. Torebkę ozdobiona haftem kaszubskim oraz tabakierkę wręczył angielskiej parze książęcej marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk - 18 lipca 2017r.  

W programie:

-   otwarcie wystawy haftu złotogłowia  Anny Prill

-  Rozmowa z artystką  

-    Prezentacja samochodu Jaguar jakim podróżowali po Pomorzu książę William i księżna Kate  

Spotkanie poprowadzi Bartosz Gondek, znany dziennikarz i historyk.

Partnerzy:

Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Gdańsku

Miasto Pruszcz Gdański

Północna.TV

 

 

info/foto: Facebook/Historia jednej torebki

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: