Retro pociąg z parowozem jeździ po Pomorzu

TurKol, Wolsztyn, Bartosz Gondek, pociąg, Kokoszki, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański, Czersk, Kartuzy, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Wiosenny Retro Pociąg jeździ od dziś do poniedziałku po torach Pomorza! Widzieliśmy go dziś w drodze z Pruszcza Gdańskiego do Starogardu. Kto chce może go jutro rano zobaczyć na zapomnianej trasie przez Kokoszki!
Bartosz Gondek
Parowóz pociągu pochodzi ze słynnej wolsztyńskiej parowozowni. To kultowy Ol 49 – 69. Ponad sto takich pociągów jeździło po polskich torach a kilka trafiło do Wielkiej Brytanii a nawet do Korei Północnej. Powstały aby zastąpić przedwojenne parowozy pasażerskie serii Ok. Były dalekodystansowe i szybkie – rozwijały 100 kilometrów na godzinę.
Dołączone do niego wagony, które przetaczają się się  po Pomorzu mają minimum ponad 30 lat. Zabytkowy pociąg Turystyki Kolejowej TurKol.pl wyjechał na wybrzeże w piątek, 12 kwietnia. Przejechał przez Toruń, Bydgoszcz, Kościerzynę a dziś pojechał przez Gdynię, Sopot, Gdańsk, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański, Czersk, Bąk, do Kościerzyny.
W niedzielę rano szykuje się mała sensacja.  O godz. 6.43 pociąg wyjedzie z Kościerzyny, o godz. 8.06 planowany jest postój w Kokoszkach. 
„14 kwietnia na dworcu w Kokoszkach zatrzyma się pociąg pasażerski ciągnięty przez parowóz. To będzie chyba pierwszy taki pociąg od roku 1973, kiedy budowa pasa startowego lotniska w Rębiechowie spowodowała zamknięcie linii do Osowej i w efekcie zakończenie ruchu pasażerskiego w Kokoszkach. Później parowozy pojawiały się tylko wraz z pociągami towarowymi.
Chyba warto będzie pojawić się w niedzielny poranek na peronie dworca w Kokoszkach, żeby zobaczyć to niecodzienne wydarzenie.” - zachęcają miłośnicy kolei kokoszkowskiej.
Z Kokoszek pociąg pojedzie do Kartuz, Żukowa i Gdyni. Potem min. do Słupska, Kołobrzegu i Szczecina, aby 15 kwietnia wrócić do Wolsztyna.
(Red.) Bartosz Gondek fot. TurKol

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: