Niezwykłe zwierzęta w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Animalum, Muzeum Narodowe w Gdańsku, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Animalum to niezwykła, choć niewielka wystawa, jaką do mają możemy zobaczyć w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Opowiada ona o zwierzętach, które towarzyszą nam w sztuce  wszystkich epok i kultur, począwszy od paleolitycznych malowideł naskalnych aż po współczesność. 
 
Pokaz zwierzęcych rycin ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku towarzyszy wystawie „Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630 – 1703)”. Tematyka zwierzęca  cieszyła się nieustająca popularnością, a jej znaczenie i sposób przedstawiania ewoluowały na przestrzeni wieków. Rozkwit animalistyki miał miejsce zwłaszcza w siedemnastowiecznej Holandii i Flandrii, właśnie z tego kręgu kulturowego pochodzi najwięcej, zaprezentowanych rycin. Na wystawie będzie można zobaczyć również trzy unikatowe miedzioryty Albrechta Dürera (1471 – 1528). Pokaz gdańskich rycin to wyjątkowa okazja by zapoznać się z tą cenną i wyjątkową  kolekcją, która ze względów konserwatorskich nie może być eksponowana na wystawie stałej. 
 
Pokaz: ANIMALIUM. Dürer, Schultz, Dujardin i inni.
Ryciny ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pokaz towarzyszący wystawie Natura i duchowość. Carl Borromäus Ruthart (1630-1703)
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
Termin: 28.02-31.05.2019 r.
Kuratorka: Alicja Andrzejewska-Zając
(Red.) fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: