Coraz bliżej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Narodowe Muzeum Morskie, Robert Domżał, Łeba,  Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

W piątek w Łebie Narodowe Muzeum Morskie zaprezentuje  projekt nowego muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołósktrwa Bałyckiego, oraz osoby które będą je tworzyć.

- To jeszcze nie wbicie pierwszej łopaty, ani wmurowywanie kamienia węgielnego. Na razie, na terenie, na którym powstać ma nowy oddział, zamontowaliśmy tablicę informującą mieszkańców, że właśnie w tym miejscu w Łebie, powstanie nasze nowe muzeum. – mówi Szymon Kulas, zastępca dyrektora ds. administracyjnych. - "Budujemy dla Was" – hasło, które widnieje na tablicy i które, mamy nadzieję będzie motywem przewodnim tego projektu – to nasz ukłon w stronę mieszkańców Łeby. Na każdym etapie realizacji budowy potrzebne będzie ich zaufanie i wsparcie, dlatego zanim zaczniemy przygotowywać teren pod budowę obiektu, chcemy się przedstawić mieszkańcom Łeby i okolic – podkreśla dyrektor Szymon Kulas. W najbliższy piątek, 1 marca, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku zaprasza wszystkich mieszkańców Łeby i okolic na prezentację projektu Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec. Tego dnia, pracownicy Muzeum zaprezentują – przed południem uczniom z łebskiej szkoły, a po południu dorosłym - jak będzie wyglądał budynek i jakie atrakcje są planowane w nowym muzeum. Architekci z plus3architekci przedstawią projekt budynku – na zewnątrz i w środku. Archeolodzy opowiedzą na czym polega ich praca w muzeum, pod wodą i w naturalnym – podwodnym środowisku. Edukatorzy przedstawią ofertę edukacyjną.

- W NMM chcemy realizować ideę "muzeum otwartego": wsłuchujące się w potrzeby zwiedzających, reaguje na sugestie gości. Zdanie mieszkańców Łeby jest dla nas bardzo ważne i stąd też pomysł zaprezentowania się miastu, które chcielibyśmy, żeby nas przyjęło i zaakceptowało – zaznacza dyrektor NMM, dr Robert Domżał.


Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Wcześniej rzeka ta przepływa przez jezioro Łebsko, nad brzegami którego zostały odkryte wczesnośredniowieczne łodzie słowiańskie. Projekt nowego, łebskiego oddziału NMM to propozycja jednorodnej bryły, otwartej w kierunku promenady i kanału portowego. Budynek ma dynamiczną formę, żeglarski charakter i duży potencjał by stać się ikoną miasta. Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal, w jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. Kolejne sale będą dedykowane obiektom wydobytym w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

– Łeba to ważny punkt turystyczny, więc liczymy na duże zainteresowanie w okresie turystycznym, ale też poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności – tłumaczy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr Robert Domżał.

(Red.) Narodowe Muzeum Morskie fot. NMM

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: