W gdańsku wyremontują średniowieczne archiwum miejskie

Gdańsk, Św Krzysztof, Ratusz Głównego Miasta, Waldemar Ossowski, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl. północna.tv, strefahistorii.pl

Muzeum Gdańska otrzymało dotację ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace konserwatorskie w Ratuszu Głównego Miasta. To pierwsza renowacja sali dawnego archiwum miejskiego od blisko 50 lat. Sala zostanie ponownie udostępniona do zwiedzania pod koniec 2019 r.

Wielki Krzysztof to pomieszczenie o powierzchni 20 m2, które znajduje się na pierwszym piętrze Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Przylega ono do południowo-zachodniego narożnika Wielkiej Sali Wety. 

Wielki Krzysztof. Co jest zabytkiem?

Do 1902 r. pomieszczenie służyło jako archiwum miejskie. W jego murach przechowywano przywileje, korespondencję,księgi gruntowe i inne dokumenty. – W 1972 r. Wielki Krzysztof był cichym bohaterem filmu przygodowego dla młodzieży, opowiadającego o tajemnicach średniowiecznego Gdańska. Faktycznie w jego wnętrzu znajduje się oryginalna średniowieczna posadzka, zaś sklepienie i ściany zdobi zrekonstruowana dekoracja malarska. Motywy roślinne oraz kartusze herbowe z godłami Polski, Prus Królewskich, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Gdańska zostały odtworzone po II wojnie światowej, ale w dalszym ciągu znajdują się tam fragmenty oryginalnych malowideł z XVI w.– mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Jajka vs. nanosrebro i laser. Prace konserwatorskie do końca 2019 r.

Blisko po 50 latach od prac konserwatorskich w Wielkim Krzysztofie, które miały miejsce w 1970 r, Muzeum Gdańska planowało przeprowadzenie nowych działań zabezpieczających dekorację sali. Powodem decyzji było widoczne ciemnienie malowideł i nieprzyjemny zapach, które wynikały z zastosowania materiałów konserwacyjnych opartych o naturalne składniki, jak. np. spoiwo z jajek. Plany muzealników przyspieszyła awaria systemu przeciwpożarowego. Od 2017 r. mury pomieszczeń stopniowo osychały do pożądanego poziomu, a Muzeum przygotowywało się do poszukiwań zewnętrznych źródeł finansowania. Konserwację Wielkiego Krzysztofa dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Ochrona Zabytków”. Wnętrza zabytkowej sali zostaną poddane wielu zabiegom. Prace potrwają do najpóźniej do połowy grudnia 2019 r.

– Zadania konserwatorskie podzieliśmy na trzy etapy, a do dyspozycji mamy najnowsze metody konserwacyjne. W pierwszej fazie przy pomocy preparatów na bazie nanosrebra dokonamy dezynfekcji i usuniemy zdegradowane zaprawy konserwatorskie, a następnie zabezpieczymy i skonsolidujemy warstwy polichromii. Następnie przy pomocy lasera oczyścimy malowidła, wzmocnimy i uzupełnimy powstałe w nich ubytki. Ostatni etap będzie dotyczył wsporników. Tu najważniejszym zadaniem będzie odkrycie pierwotnych warstw malarskich znajdujących się na nich, a także uzupełnienie ubytków form rzeźbiarskich i zabezpieczenie konstrukcji – dodaje Waldemar Ossowski.

Działań konserwatorskich wymaga także znajdująca się w Ratuszu Głównomiejskim sala zwana „Małym Krzysztofem”. Przy pracach konserwatorskich w latach 70. XX w. zastosowano tu podobne zabiegi i obserwowane są podobne efekty, choć z nieco mniejszym natężeniem. Działania konserwatorskie w mniejszym z „Krzysztofów” są planowane w nadchodzącej dekadzie XXI w. Projekt „Gdańsk, Ratusz Głównego Miasta, 1583 r., Kompleksowe prace konserwatorskie przy malowidłach ściennych i wspornikach żeber sklepiennych w pomieszczeniu Wielkiego Krzysztofa” opiewa na kwotę 778 tys. złotych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło na ten 240 tys. złotych.

(Red.) fot. Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: