O II Wojnie Światowej w Trąbkach Wielkich

26 lutego 2019 roku (wtorek) o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich odbędzie się spotkanie z autorami książki „Pruszcz Gdański – miasto i powiat w latach II wojny światowej 1939 – 1945”.
Inicjatorami jej wydania byli: Starosta Gdański Stefan Skonieczny, Burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel oraz wójtowie: Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, Gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak oraz Gminy Trąbki Wielkie Błażej Konkol.
Powstała pod redakcją prof. dr. hab. Piotra Semkowa, a poszczególne rozdziały napisali:
- Marek Kozłow – Miasto i powiat latem 1939 roku,
- Artur Jendrzejewski – Pogranicze polsko-gdańskie i działania wojenne 1939 roku,
- Marek Kozłow – Miasto i powiat w „wojennej rzeczywistości” 1939 – 1945,
- Jan Daniluk – „Pod znakiem swastyki”. NSDAP i jej organizacje oraz niemiecki aparat policyjny i SS w powiecie gdańskim w latach II wojny światowej,
- Maciej Bakun – „Pruszczańskie skrzydła” pomiędzy sportem a wojną,
- Elżbieta Grot, Monika Tomkiewicz – „Ausrotten” – eksterminacja na terenie miasta i powiatu 1939 – 1945,
- Bartosz Gondek – Wiosna 1945 – burza nad Powiatem.
Jest to pozycja, z którą powinien się zapoznać każdy zainteresowany regionalną historią dotyczącą okresu II wojny światowej. Mimo, że ma naukowy charakter napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Jej promocja odbyła się 12 grudnia 2018 roku w Pruszczu Gdańskim. Teraz pora na Trąbki Wielkie.

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: