A w Klukach spotkasz prawdziwych kolędników

www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, polnocna.tv, muzeum wsi słowińskiej w klukach, kolędnicy, bartosz gondek
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oraz młodzież z gminy Smołodzino przywraca podczas specjalnych , tegorocznych warsztatów rekonstrukcyjnych, szczegóły dawnego kolędowania.
Pierwsze zapiski o kolędowaniu pojawił się już w XIII – XV wieku, choć zwyczaj jest znacznie starszy. Jako obrzęd ludowy kolędowanie uprawiane było i jest przede wszystkim  w kulturach rolniczych i pasterskich przez Słowian i Rumunów. Już wtedy grupy kolędników odwiedzały poszczególne gospodarstwa z życzeniami pomyślności w Nowym Roku i tu ciekawostka – terminem „kolęda”, określano dawniej zarówno sam obrzęd (chodzenie po kolędzie), jaki i podarunki składane kolędnikom, a także śpiewane przez nich specjalne pieśni życzące[ Kolędowaniem nazywano również rytuał obchodzenia domów przez grupy przebierańców z okresie Zapustów i Wielkanocy 
 Pięciodniowe warsztaty rekonstrukcji obrzędowej grupy kolędniczej do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach trwają od wczoraj, do 15 lutego. W programie znalazło się między innymi wkonanie masek, strojów i rekwizytów,  opowieść o zwyczajach zapustnych,  przygotowanie pochodu przebierańców i oczywiście – w sobotę, pochód kolędników w Klukach, na który z pewnością warto się wybrać. Więcej informacji na temat kolędowania w Klukach: tel. 59 846 30 20.
(red.) Bartosz Gondek fot. Muzeum Kluki

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: