Taksówką do Mongolii, czyli pierwsze taksówki w Imperium Rosyjskim

Pierwsza taksówka w Imperium Rosyjskim pojawiła się nie w Petersburgu, nie w Moskwie, nie w Kijowie ani w Warszawie. Pierwsza taksówka pojawiła się w dzisiejszym Turkiestanie. Jego właścicielem był biznesmen, kupiec z miasta Tokmak – Babakan Nurmuhammedbaew, który w 1906 roku sprowadził do Tokmanu samochód marki – „Berlin”, złożony w moskiewskim zakładzie montażowym „Braci Kryłowa”. Johann Reinvald stał się nie tylko osobistym kierowcą kupca, ale także współwłaścicielem nowo narodzonego przedsiębiorstwa motoryzacyjnego, które zajmowało się transportem towarów i pasażerów do Kuldju i Czuguczak (Turkiestan), zachodnich Chin i Mongolii. 

W 1907 roku taksówki pojawiły się najpierw w Moskwie, a następnie w Petersburgu. Gazeta „Głos Moskwy” napisała 2 września 1907 roku: „Wczoraj w Moskwie pojawił się pierwszy taksówkarz. Szofer zawiesił plakat. Jechał ulicami, zatrzymując się na przystankach i najwyraźniej nie mógł narzekać na brak pasażerów.” Zgodnie ze świadectwem „Handbook of Motorism” z 1911 roku słowo „taxi” zostało po raz pierwszy użyte przez przedsiębiorcę z Sankt Petersburga i agenta sprzedaży samochodów Samuela Osipowicza Friede’a. Nazwał samochody, które do niego należą taksówkami.

Później, w mowie potocznej, nazwa ta została zredukowana do krótkiego słowa „taxi”, które rozprzestrzeniło się na cały świat. W 1913 r. Petersburg miał już 328 taksówek, a Moskwa – 217.

Źródło: A. Andrusiewicz, Romanowowie 

foto: Pinterest

oprac KLB

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: