Lenin ze Stalinem jadą do Holandii

4 lutego z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, a właściwie z Galerii Sztuki Socrealizmu wyruszyli w podróż do Nationaal Militair Museum w Soest w Holandii... Włodzimierz Lenin oraz Józef Stalin.

Ojcowie rewolucji nie wybrali się do Holandii osobiście rzecz jasna. Na wystawę pojechał monument przedstawiający Lenina, autorstwa Dmitrija Pietrowicza Szwarca. Został odlany z brązu ok. 1950 r. w Leningradzie (obecnie Petersburg). Ustawiony był pierwotnie przed Muzeum Lenina w Poroninie. Natomiast Józef Stalin na europejskie wojaże wyruszył w postaci olejnego portretu, namalowanego przez Aleksandra Winnickiego, ok 1953 r. Oba "dzieła" zaprezentowane zostaną na wystawie „When the Russians come” („Kiedy przybędą Rosjanie”). Holenderska wystawa, czynna od 22 lutego do 1 września 2019 roku, przedstawi różne zagadnienia związane z zimną wojną, kiedy świat został podzielony na Wschód i Zachód.

Jest to już druga podróż monumentu na „Zachód” Europy. W roku 2010 zaprezentowany został we włoskiej Carrarze, na XIV Międzynarodowym Biennale Rzeźby – jednym z najważniejszych europejskich wydarzeń kulturalnych.

info/foto: Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: