Historia gdańskiej hali Olivia

Hala Olivia ma zostać wyremontowana, być może wtedy znikną szpecące wyjątkową bryłę budynku "szmaty". Tymczasem przypominamy zarys historii tego obiektu.

Hala Widowiskowo-Sportowa Olivia w Gdańsku Oliwie została zaprojektowana przez inżyniera prof. Stanisława Kusia, Macieja Krasińskiego i architekta prof. Macieja Gintowta. Gintowt jest twórcą hali Spodek w Katowicach. Obiekt usytuowany przy ulicy Grunwaldzkiej w Oliwie był budowany od roku 1965 do 1972. Charakterystyczna bryła hali ma przedstawiać statek pokonujący morskie fale.

Rozpoznawalne też stały się lwy trzymające herb. W kompleksie hali Oliwia znajdują się dwa pełnowymiarowe kryte lodowiska, z możliwością organizowania imprez na 5,5 tysięcy osób. Obok znajduje się zaplecze gastronomiczne, sportowo-rekreacyjne i hotelowe. W ciągu ostatnich 40 lat w hali odbyło się wiele imprez sportowych, politycznych i kulturalnych. Najistotniejszym był bez wątpienia I Zjazd NSZZ „Solidarność” w 1981 roku.

Również zjazd założycielski Platformy Obywatelskiej w 2001 roku odbył się w oliwskiej hali. Odbyły się tu również pierwsza zawodowa walka w Polsce Dariusza Michalczewskiego czy koncerty takich gwiazd jak Iron Maiden i Eltona Johna. Na koncercie tego drugiego był obecny Lech Wałęsa. W hali odbywały się również targi Baltexpo. Grali tutaj koszykarze Prokomu Trefla w Eurolidze, judocy mieli mistrzostwa Europy, a hokeiści mistrzostwa świata I dywizji.

Ostatnie lata nie były jednak dla hali udane. W 2007 roku inspektorat budowlany zamknął obiekt. Powodem było zagrożenie ze strony spracowanego dachu. Konieczny okazał się remont, który trwał do 2010 roku. Rok później rozwiązano sekcję seniorską Stoczniowca, którego mecze regularnie zapełniały halę. Dodatkowo w Trójmieście pojawiły się nowoczesne obiekty sportowo-widowiskowe: Ergo Arena i hala w Gdyni. Olivia jest coraz bardziej marginalizowana.

Piotr Celej

Tagi: