Ignacy Jan Paderewski powrócił 25 grudnia 1918 roku przez Gdańsk do Polski.

Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Paderewski, Wojciech Korfanty, Gdańsk, Powstanie Wielkopolskie, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, północna.tv, strefahistorii.p

W Boże Narodzenie 1918 roku w Gdańsku pojawił się Ignacy Jan Paderewski. W ten sposób Mistrz powrócił przez miasto nad Motławą do Polski.

Kiedy w listopadzie 1918 roku Józef Piłsudski polecił Jędrzejowi Moraczewskiemu sformowanie rządu polskiego, także Ignacy Paderewski uznał, że przyszedł czas aby i on wrócił do kraju. Ponieważ od dawna Mistrz w licznych listach, wystąpieniach i memoriałach, argumentował konieczność przynależności miasta nad Motławą do Polski, to właśnie przez Gdańsk postanowił wrócić do Ojczyzny.

19 grudnia Paderewski wsiada na pokład krążownika H.M.S. "Concorde" i przyjmuje to jako dobry omen. Razem z nim płynie do Gdańska wojskowa misja angielska, dwóch polskich oficerów, hallerczyków oraz grupa lekarzy wojskowych. Wigilię Bożego Narodzenia spędza Paderewski na pokładzie statku, ale nabawia się ciężkiego przeziębienia. W nocy z 24 na 25 grudnia krążownik przypłynął do Gdańska. Miasto jest obwieszone czerwonymi flagami Niemieckiej Rady Rewolucyjnej. Na przystani wita Mistrza grupka Polaków wraz z Wojciechem Korfantym. Po zatrzymaniu się w najlepszym hotelu w mieście – położonym przy Bramie Wyżynnej, „Danziger Hofie” i zjedzeniu tutaj bożonarodzeniowego obiadu, wszyscy razem wsiadają do pociągu do Poznania. Skład przejeżdża przez Piłę i Oborniki. Niemcy próbują bezskutecznie zatrzymać pociąg, lub skierować go przez Toruń do Warszawy i uniemożliwić przyjazd wielkiego Polaka do Wielkopolski, która formalnie pozostaje wciąż pod zaborem pruskim. Późną nocą pociąg wjeżdża przy ogromnym aplauzie zgromadzonych tłumów do Poznania. Niemcy wyłączają na dworcu światło, przez co Paderewski witany jest przez tysiące Poznaniaków przy blasku pochodni. W efekcie wizyty, następnego dnia wybucha zwycięskie dla Polski, Powstanie Wielkopolskie 1918/1919.

(Red.) oprac. Bartosz Gondek. Fot Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: