Sopocka karuzela gra walce i pamięta Franciszka Józefa

opot, Austro Węgry, karuzela, Cieszyn, Sopocka Organizacja Turystyczna, bg, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, północna.tv, strefahistorii.pl

Gra Walce i ma ponad 100 lat.  Do 1 stycznia 2019 roku w Sopocie można przejechać się zabytkową karuzelą z przełomu XIX i XX wieku.

Karuzela pochodzi najprawdopodobniej z Autro Węgier.  Gra walce i cieszącą oczy bogatymi zdobieniami. Najprawdopodobniej ostatni raz działała przed drugą wojną na Śląsku Cieszyńskim. Wcześniej zapewne korzystano z niej na terenie całych Austro-Węgier. Zdewastowana, po wielu dziesięcioleciach, odkryta została przez pasjonatów historii, którzy postanowili ją odbudować i przywrócić karuzelę do życia. Karuzeli przywrócono pierwotny wygląd  a drewniany mechanizm zastąpiono współczesnym. Cesarsko - królewska karuzela cieszy się teraz niesłabnącym wzięciem na imprezach plenerowych nie tylko w Polsce, a także w Europie. Zagrała już także w filmie „Serce, serduszko" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego.

(Red.) oprac bg, fot. Sopocka Organizacja Turystyczna

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: