Wbrew konwencjom - śmierć kapitana Antoniego Kasztelana

14 grudnia mineła 76. rocznica śmierci kapitana Antoniego Kasztelana, polskiego oficera kontrywiadu Marynarki Wojennej, zgilotynowanego przez Niemców w królewieckim więzieniu.

Kpt. Antoni Kasztelan od 1934 r. pełnił służbę w Samodzielnym Referacie Informacyjnym Dowództwa Floty w Gdyni. Brał on aktywny udział w zwalczaniu wywiadu niemieckiego oraz w działaniach dezinformacyjnych. We wrześniu 1939 r. był szefem kontrwywiadu Dowództwa Obrony Wybrzeża. Po kapitulacji Helu dostał się do niewoli, w której wbrew konwencjom wojennym został przejęty przez niemiecką tajną policję Gestapo. Następnie kpt. Kasztelana więziono w Stutthofie, Gdańsku i Królewcu. W celu ukrycia jego statusu jeńca wojennego, jego kurtka i czapka zostały pozbawione dystynkcji oficerskich. Był brutalnie przesłuchiwany i torturowany. Za działalność w okresie międzywojennym, wbrew międzynarodowym przepisom chroniącym jeńców, niemiecki sąd skazał go na śmierć. Antoni Kasztelan został stracony w Królewcu 14 grudnia 1942 r. przez zgilotynowanie.

Na zdjęciu kurtka mundurowa i czapka polskiej MW kpt. A. Kasztelana, eksponaty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

(Red.) fot. Muzeum II Wojny Światowej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: