Gdańskie straty wojenne - ciekawe seminarium w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe, Gdańsk ul. Toruńska, straty wojenne, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Badania strat wojennych Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku. Tak nazywa się ciekawe seminarium, które wystartuje w samo południe, 17 grudnia 2018, w Muzeum Narodowym w Gdańsku, przy ulicy Toruńskiej.

Intencją organizatorów seminarium jest prezentacja wyników badań nad dziełami sztuki utraconymi przez Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) w Gdańsku, które zostały przeprowadzone w 2018 roku w ramach dwóch projektów: „Badania strat wojennych MNG. Etap I – kwerendy wraz z opracowaniem” oraz „Straty Wojenne MNG - digitalizacja negatywów”. Pracownicy Oddziału Sztuki Dawnej oraz Działu Głównego Inwentaryzatora Muzeum Narodowego w Gdańsku, którzy przeprowadzali kwerendy w Marburgu i Berlinie, zaprezentują najbardziej interesujące dokumenty, do których udało się dotrzeć. Omówione zostanie również ich znaczenie dla dalszych badań proweniencyjnych, identyfikacji zaginionych dzieł sztuki oraz rekonstrukcji obrazu przedwojennego gdańskiego muzealnictwa. Uczestnicy projektu digitalizacji negatywów zaprezentują wybrane skany oraz opowiedzą o emocjach związanych z odkrywaniem zawartej w nich treści. 

Organizatorzy spotkania liczą na udział muzealników, historyków, historyków sztuki, studentów, konserwatorów sztuki, trójmiejskich przewodników oraz wszystkich zainteresowanych historią Gdańska i działaniami podejmowanymi w celu ochrony dziedzictwa kulturowego.

Seminarium „Badania strat wojennych Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku, 2018”.

Termin: 17 grudnia 2018, początek godz. 12.00
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1.

Wraz z Muzeum Narodowym, seminarium – rzecz jasna, poleca także www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: