Gdańscy archeolodzy odkryli zabójstwo sprzed czterech tysięcy lat!

Sudan, Henryk Paner, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zabójstwo, Kerna, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

Czaszka z tkwiącą w nią strzałą. Gdańscy archeolodzy pracujący w Sudanie natrafili na ślady starożytnego zabójstwa sprzed czterech tysiącleci.

Gdańscy archeolodzy odkryli na pustyni Bayuda w Sudanie groby Kultury Kermańskiej sprzed ponad 4000 tysięcy lat. Kultura ta powstała w wyniku oddziaływania na te tereny starożytnego Królestwa Kermy (2500 do 1500 p.n.e.) które było pierwszą organizacją o charakterze państwowym na terenie obecnego Sudanu. Stolica tego królestwa, skutecznie konkurującego z Egiptem faraonów już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą, znajdowała się w rejonie trzeciej katarakty Nilu. Zachowane tam do dziś mury obronne, pałace, świątynie, czy też bogato wyposażone groby królewskie świadczą o wysokim poziomie cywilizacyjnym tego niezwykłego państwa.  Królestwo Kermy zapanowało nad obecnymi terenami północnego i centralnego Sudanu oraz południowego Egiptu kontrolując szlaki handlowe wiodące z Afryki Południowej, skąd przywożono kość słoniową i niewolników, czy też z Afryki Północno-Wschodniej, skąd dostarczano do Egiptu złoto, przyprawy, pachnidła i wiele innych cennych dóbr. Nie obyło się jednak bez walk z miejscowymi plemionami. Na jednym z cmentarzysk badanych przez nasza misję, natrafiliśmy na grób mężczyzny z II tys. p.n.e., który zapewne zginął po tym jak jego czaszka została przeszyta metalowym grotem strzały. Grot ten, doskonale zachowany, zachował się wewnątrz czaszki tego mężczyzny pochowanego na cmentarzysku położonym na Jebel el Cristal, czyli na Kryształowej Górze. Nazwa pochodzi od kryształów kwarcu, które występują tam w nieliczonych ilościach. Być może walki toczyły się o dostęp do studni, która do dziś zapewnia przetrwanie okolicznym mieszkańcom Pustyni Bayuda. Prace są finansowane przez Narodowe Centrum nauki w ramach projektu którym kieruje dr hab. Henryk Paner zatytułowanego „Prahistoryczne społeczności Pustyni Bayuda w Sudanie – nowe granice Królestwa Kermy”. Projekt jest realizowany wspólnie przez Uniwersytet Wrocławski i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

(Red.) MAG oprac. bg. fot Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: