Stary Sobieski i tajemnice dawnych gdańskich wodociągów

GIWK, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, Paweł Adamowicz, Zbiornik Wody Stary Sobieski, północna.tv, strefahistorii.pl

Już od poniedziałku zwiedzać możemy zabytkowy gdański zbiornik wodny „Sobieski”, w którym znajduje się wystawa poświęcona gdańskim wodociągom. Bilet kosztuje tylko 5 złotych!

Potrzebę zgromadzenia w jednym miejscu różnorodnych przedmiotów i elementów infrastruktury wodociągowej Gdańska podkreślano od dawna. Wyzwania podjęła się miejska Spółka GIWK, która jako obecny zarządca infrastruktury wodociągowej jest spadkobiercą gdańskich wodociągów, wybudowanych dzięki determinacji nadburmistrza Gdańska Leopolda von Wintera. Remont zbiornika i ekspozycję zrealizowano w ramach projektu Gdański Szlak Wodociągowy. Ten turystyczny produkt to trzy punkty widokowe i trzy Zbiorniki Wody: Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej, Stara Orunia i Stary Sobieski. - Zbiornik Wody Stary Sobieski z wystawą o historii gdańskich wodociągów to ostatni element obecnego kształtu projektu, który przywraca pamięć o dziedzictwie gdańskich inżynierów i architektów. Trudno nie okazywać dumy i satysfakcji z całości pracy wykonanej przez naszą firmę wraz z miastem Gdańsk. To nasz prezent dla wszystkich mieszkańców Gdańska – mówi Jacek Skarbek, prezes spółki GIWK. - Ekspozycja, którą przygotowaliśmy w zbiorniku jest przekrojowa i interdyscyplinarna, łączy sztukę i historię, a jej przygotowanie zajęło nam kilka lat – dodaje. Zbiornik Wody Stary Sobieski wraz z wystawą zostanie udostępniony do zwiedzania od 3 grudnia 2018 r. Będzie dostępny przez 6 dni w tygodniu. Zwiedzanie będzie mogło się odbywać wyłącznie z przewodnikiem. Orientacyjny czas zwiedzania to ok. 75 minut. Godziny otwarcia:

 Od grudnia do końca lutego – w godzinach 10:00-16:00 – maksymalnie 4 grupy (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie o godz. 14:30)

Od marca do końca listopada – w godzinach 10:00-17:30 – maksymalnie 5 grup (wejścia co 1,5 godz.; ostatnie wejście o godz. 16:00) Chętni będą mogli zapisywać się na zwiedzanie z przewodnikiem przez formularz na stronie internetowej: www.giwk.pl/gdanskiszlakwodociagowy/zapisynaobiektygsw/zapisyzwss.html. Bilet będzie kosztował 5 zł.

(Red.)fot. GIWK www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: