Kolbudy: - historie prawdziwe

Każdy z nas ma swoje wyjątkowe wspomnienia i niezapomniane wydarzenia, których był świadkiem. Chętnie wracamy do czasów dzieciństwa i wczesnej młodości. Wspominamy osoby, z którymi spędzaliśmy czas. Przypominamy sobie miejsca i krajobrazy, które przez lata uległy znacznym przemianom. Z przyjemnością oglądamy stare fotografie i dyskutujemy z osobami, które podobnie jak my pamiętają to, co działo się przed laty.

„Ocalić od zapomnienia - historie Kolbudzian prawdziwe” - to projekt, którego realizacji podjęli się starsi mieszkańcy gminy Kolbudy. Grupa osób wychowanych na tej ziemi i mających wspaniałe wspomnienia, postanowiła wybrać się „w podróż do przeszłości”. Wartościowa inicjatywa naszych seniorów realizowana jest przy wykorzystaniu grantów partnerskich Lokalnej Grupy Działania „Trzy Krajobrazy”.

- Idea projektu polega na poznaniu i prezentacji historii gminy Kolbudy w  angażujący najstarszych mieszkańców sposób - informuje Anita Richert -Kaźmierska , Pełnomocnik Wójta Gminy Kolbudy ds. Seniorów. - Realizacja projektu pozwoli osiągnąć trzy cele. Przede wszystkim uczestnicy podejmą próbę wydobycia i spisania historii, których świadkami byli najstarsi mieszkańcy naszej gminy. Przedsięwzięcie sprzyjać będzie integracji środowiska seniorów mieszkających na tym terenie oraz integracji międzypokoleniowej. Dzięki temu zadaniu uruchomimy również mechanizmy aktywizacji społecznej starszych mieszkańców.

Uczestnicy projektu spotykają się ze starszymi mieszkańcami gminy, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami. Spisane historie pozwolą ocalić od zapomnienia wiele ciekawych i ważnych wydarzeń jakie w ostatnich dekadach rozgrywały się w najbliższej okolicy.

Oprócz rozmów ze świadkami najnowszej historii, w poszukiwaniu ciekawostek dotyczących regionu uczestnicy projektu zaglądają do materiałów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Gdańsku. 

W ramach projektu przewidziano cztery spotkania, które odbędą się w sali nr 101 Urzędu Gminy Kolbudy (parter budynku) o godzinie 17.00.

Harmonogram spotkań:

  • 14 listopada 2018 - „Kolbudy-Kaszuby” - Jerzy Kreft, Prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Kolbudach
  • 29 listopada 2018 - „Jak badać historię?” - dr hab. Piotr Perkowski, Uniwersytet Gdański
  • 5 grudnia 2018 - „Ocalić od zapomnienia - historie Kolbudzian prawdziwe” - spotkanie z seniorami, mieszkańcami gminy Kolbudy, którzy udzielili wywiadów
  • 9 stycznia 2018 - „Nasze znaleziska - trochę o spotkaniach z mieszkańcami gminy i wyprawie do Archiwum Państwowego w Gdańsku” - opowiedzą uczestnicy projektu

info/foto: www.kolbudy.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: