100-lecie odzyskania niepodległości: Obchody w powiecie gdańskim

Wiemy już co w Gdańsku i Gdyni czeka nas w najbliższy weekend. Przenieśmy się teraz dalej od aglomeracji - do powiatu gdańskiego. 

Pruszcz Gdański

Weekend Niepodległości rozpocznie się w Pruszczu Gdańskim 9 listopada uroczystym zawieszeniem na budynku Urzędu Miejskiego Godła Rzeczpospolitej Polskiej, namalowanego przez uczniów pruszczańskich szkół. Wielkie malowanie było jednoczenie próbą pobicia rekordu Guinessa. Po uroczystym zawieszeniu uczniowie zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie.

11 listopada, na ulicy 11 Listopada w Pruszczu Gdańskim, odczytane zostaną wspomnienia Józefy Krośnickiej – Ambasador Pruszcza Gdańskiego, dotyczące momentu odzyskania Niepodległości .Potem nastąpi przejście ulicą Niepodległości do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie o godzinie 9.30 odbędzie się msza św.

O godzinie 10.30 rozpoczną się uroczystości na placu Jana Pawła II, połączone z rozdaniem książki – prezentu od Józefy Krośnickiej dla mieszkańców Powiatu i wspólnym zdjęciem Mieszkańców Pruszcza Gdańskiego i Powiatu Gdańskiego.

O godzinie 12.00 w Centrum Kultury i Sportu przy ulicy Chopina będzie miało miejsce uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i koncert patriotyczny.

Gmina Suchy Dąb

W najbliższy piątek dn. 9 listopada o godzinie 9:00 w Suchym Dębie odbęda się obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Na wielki koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej "Torpeda", uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników oświaty zaproszeni są wszyscy. Koncert odbędzie się w Szkole Podstawowej przy ul. Sportowej 11. 

Gmina Cedry Wielkie

13 listopada w Cedrach Wielkich o godz. 12 obchody rozpoczną się mszą św. w kościele pw. Św. Aniołów Stróżów w Cedrach Wielkich. O 12:45 spod kościoła wyruszy przemarsz na główne uroczystości do parku 100-lecia odzyskania niepodległości. Na miejscu odbędzie się odsłonięcie pomnika, złożenie kwiatów, wręczenie pamiąkowych medali oraz występy artystyczne.  

zebrała:KLB 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: