Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi - włoskiej sztuki ciąg dalszy

Stefano della Bella, Giovanni Battista Piranesi , Muzeum Narodowe w Gdańsku, MNG, Włochy w Gdańsku, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, północna.tv, strefahistorii.pl
W głównej siedzibie Muzeum Narodowego w Gdańsku  będziemy mogli oglądać, już od piątego listopada, akwaforty Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi. To pokaz towarzyszący wystawie "Włochy w Gdańsku".
 Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi to  wybitni włoscy artyści graficy, choć tworzyli w innych epokach i w swoich działach podejmowali odmienne zagadnienia, uchodzą za największych mistrzów w historii grafiki europejskiej. Łączy ich wirtuozeria warsztatu, precyzja linii i wielka inwencja. Każdy z nich jest twórcą około tysiąca płyt akwafortowych.
Pośród zaprezentowanych prac Stefana Della Belli (1610–1664), artysty wykształconego we Florencji i pracującego dla dworu Medyceuszy, na szczególną uwagę zasługuje jego młodzieńcze dzieło pt. Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, wykonane w Rzymie w 1633 roku. Jest ono uznawane jest za jeden z najwspanialszych siedemnastowiecznych graficznych poloników. Praca ta powstała na bazie wielu szkiców wykonanych przez artystę z natury. Seria ukazuje bogaty korowód jeźdźców i osób towarzyszących polskiemu poselstwu, którego zadaniem było złożenie hołdu papieżowi Urbanowi VIII od nowo koronowanego króla Władysława IV Wazy. Orszak poselski, liczący 300 osób, 20 powozów, wiele koni i jucznych zwierząt, swym ostentacyjnym bogactwem wywarł na współczesnych wielkie wrażenie i znalazł odzwierciedlenie w ówczesnych diariuszach i wspomnieniach. Legat nie dostosował się bowiem do miejscowych zwyczajów, jak zwykle czynili to podróżujący po Europie Polacy, i uczynił z wystąpienia w niezwykłych, kształtowanych pod wpływem Orientu strojach środek oddziaływania propagandowego – był manifestacją wielkości i kulturowej odmienności Rzeczypospolitej. Seria te składa się z sześciu rycin przeznaczonych do oglądania w formie panoramy. W Gdańsku mamy pięć odbitek.
Giovanni Battista PIranesi (1720–1778) miał niezwykłą umiejętność dokumentowania architektury Rzymu w najmniejszym, niemal inwentaryzatorskim szczególe, przy jednoczesnym zamiłowaniu do tworzenia fantazyjnych wizji. Wyróżniało go doskonałe wyczucie bryły i przestrzeni, które kształtował za pomocą szkicowych linii i śmiałych kontrastów światłocieniowych. Jego wielkoformatowe ryciny (na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem rycin z serii Vedute di Roma) uważane obecnie za mistrzowskie przykłady akwaforty, zyskały ogromną popularność i przyniosły artyście sławę.Przygotowany przez Alicję Andrzejewską-Zając pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Włochy w Gdańsku.
 
tefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi
Akwaforty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej
ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
Termin: 5.11-31.12.2018 r.
(Red.) Muzeum Narodowe w Gdańsku, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, fot. Muzeum Narodowe w Gdańsku
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: