Gotyckiemu kościołowi św Mikołaja w Gdansku grozi katastrofa

Agnieszka Kowalska, Paweł Adamowicz,  Bartosz Gondek, Główne Miasto, Gdańsk, Dominikanie, Kościół Św Mikołaja, katastrofa, Forum Gdańsk, Nowa Lastadia, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, PWKZ Gdańsk,  północna.tv, strefahistorii.pl

Przetrwał reformację, wojny napoleońskie i II Wojną Światową. Teraz grozi mu zawalenie. Pęknięcia posadzki i stropów kościoła gdańskiego Św Mikołaja to jedna z najgorszych wiadomości konserwatorskich tego roku. Według służb konserwatorskich winna może być nowa zabudowa Gdańska.

Jak informuje w specjalnym piśmie do mediów Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, już 22 czerwca tego roku ojcowie dominikanie zgłosili Pomorskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków zaobserwowane w kościele p.w. św. Mikołaja w Gdańsku spękania posadzki i sklepień. Usytuowanie spękań wyraźnie wskazywało, że problem może dotyczyć konstrukcji kościoła. Wcześniej niepokojące spękania pojawiły się wokół wieży kościoła i obecnie od kilku miesięcy prowadzone są badania architektoniczne, współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. W ostatnich dniach, po roboczym spotkaniu przy udziale PWKZ, pracowników urzędu oraz konstruktorów ustalono konieczność wykonania odkrywki przy jednym z filarów, w której stwierdzono rozluźnienie gruntu wskazujące na problem z podłożem kościoła. Po kolejnym spotkaniu roboczym, PWKZ nakazał wykonanie rusztowania umożliwiającego bezpośrednią obserwację sklepienia oraz przeprowadzenie badań. Po wykonaniu rusztowań dominikanie natychmiast zaalarmowali PWKZ, przekazując informację o katastrofalnym stanie jednego ze sklepień. Zakres uszkodzeń sklepienia obserwowanych z rusztowania okazał się poważniejszy niż obserwowany z poziomu posadzki. W ocenie konstruktorów niezbędne jest podstemplowanie sklepienia. To zabezpieczy sklepienie przed zawaleniem i umożliwi bezpieczne prowadzenie dalszych badań, które umożliwią ustalenie przyczyn zniszczeń.

- Można przypuszczać, że problem dotyczy fundamentów kościoła, jednakże zachodzące zjawiska mogą być różnego rodzaju. Z przyczyn sugerowanych przez konstruktorów wskazuje się na rozluźnienie spoistości gruntu bądź wysychanie drewnianych konstrukcji zlokalizowanych prawdopodobnie pod fundamentami murowanymi – pisze Agnieszka Kowalska.

PWKZ uważa, że należy rozpocząć badania prawdopodobnych zmian zachodzących w stosunkach wodnych w Śródmieściu, spowodowanych m.in. przez budowy nowych kubatur (często z głębokimi parkingami podziemnymi), tym bardziej że kościół p.w. Św. Mikołaja nie jest pierwszą historyczną budowlą w Śródmieściu borykającą się z problemem utraty stateczności konstrukcji. Rozpoznanie przyczyn destrukcji umożliwi właściwe zaprojektowanie wzmocnienia konstrukcji budowli. Apeluje jednocześnie do władz Gdańska, aby podjęły temat badań stosunków wodnych w obrębie Śródmieścia Gdańska. Zaniedbanie tematu może oznaczać, że problem konstrukcyjny, który dzisiaj dotyka kościoła p.w. Św. Mikołaja może dotknąć kolejne budynki i budowle.

(Red.) Bg, PWKZ, fot. Wikipedia.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: