Kaplica Sykstyńska w Szczecinku

Już 18 października o godzinie 17:00 ten, kto nie dotarł jeszcze do Kaplicy Sykstyńskiej, będzie mógł w z bliska przyjrzeć się nawet najmniejszemu szczegółowi XV i XVI wiecznych fresków. W Muzeum Regionalnym w Szczecinku zostanie zaprezentowany monumentalny album odtwarzający dzieła w skali 1:1.
 
Pierwszy raz w dziejach Kaplicy Sykstyńskiej koneserzy sztuki, wielbiciele zabytków sakralnych, a nawet zwykły człowiek mają na wyciągnięcie ręki dzieła wielkich XV i XVI-wiecznych malarzy włoskich. Muzea Watykańskie we współpracy ze Scripta Maneant zrealizowały spektakularny projekt wydawniczy, którego efektem jest publikacja dzieł Kaplicy Sykstyńskiej w skali 1:1, zebranych w 27 kilogramowym albumie „La Capella Sistina”. Album jest wynikiem przeprowadzonej Ekskluzywnej Kampanii Fotograficznej, trwającej 65 nocy podczas, których dwóch fotografów - Carlo Vannini i Ghigo Roli - na ponad 11 metrowych rusztowaniach i z 7 metrowymi statywami dokumentowało każdy najmniejszych szczegół wspaniałych dzieł sztuki, robiąc w sumie ponad 270 tysięcy zdjęć w najwyższej rozdzielczości. Całość przedsięwzięcia była możliwa dzięki użyciu specjalnych technik laserowych i zaawansowanego technologicznie sprzętu. 
 
Album został wydany w 3 tomach, w gigantycznym formacie (43.5 × 61 cm) na ekskluzywnym papierze (wyprodukowanym w najstarszej w Europie papierni Fedrigoni), który oddaje autentyczność kolorów fresków w 99,9%. Narratorem albumu i kuratorem przedsięwzięcia jest historyk sztuki Antonio Paolucci, były dyrektor Muzeów Watykańskich. Ten absolutny rarytas wydawniczy w limitowanym nakładzie 1999 egzemplarzy zamawiany jest przez koneserów sztuki, kolekcjonerów rzeczy unikalnych, a nawet inwestorów, którzy czują wartość i potencjalne zyski ze sprzedaży albumu, gdy nakład na rynku pierwotnym zostanie wyczerpany. Dzisiejsza cena międzynarodowa to 12.600 Euro. W Polsce wyłączność na dystrybucję tylko 50 egzemplarzy otrzymał Dom Emisyjny Manuscriptum, by w ścisłej współpracy z partnerem strategicznym Mariuszem Stępnik promować to arcydzieło sztuki wydawniczej. Wernisaż w Muzeum Regionalnym w Szczecinku zostanie zorganizowany przez Dawida Kotowskiego, dyrektora handlowego DEM.
 
(Red) fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: