Niebo Polskie w Gimnazjum Polskim w Gdańsku

Przed II wojną światową zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, a dziś jest wyjątkowym dziełem przypominającym o polskiej historii – w Dzień Edukacji Narodowej będzie można zwiedzić odrestaurowane „Niebo polskie” z przewodnikiem.

Odrestaurowane Niebo Polskie można podziwiać w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku. Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się w niedzielę, 14 października, w godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00. Wstęp wolny. 

Polskie Niebo od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Niestety zostało zniszczone tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zadanie było trudne, bo zachowało się bardzo niewiele zdjęć i dokumentów przedstawiających oryginalne „Niebo polskie”. Prace nad rekonstrukcją dzieła trwały dziewięć miesięcy. Uroczystość odsłonięcia monumentalnego dzieła (8 maja 2018 r.) stanowiła jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Polskiego.

(Red.) fot. Samorząd Województwa Pomorskiego

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: