Pruszcz Gdański: Dzieje Koła Związku Sybiraków w Pruszczu Gdańskim w nowej publikacji

„Dzieje Koła Związku Sybiraków w Pruszczu Gdańskim 1989 – 2018” to nowa, cenna publikacja, jaka ukazała się staraniem Koła Związku Sybiraków w Pruszczu Gdańskim oraz Burmistrza Pruszcza Gdańskiego Janusza Wróbla i Przewodniczącej Rady Miasta Małgorzaty Czarneckiej-Szafrańskiej.

Książka powstała na podstawie kronik, spisanych i będących własnością Koła Sybiraków w Pruszczu Gdańskim. Ich redakcji podjęła się zaś pani Maria Radomska-Nawrot.

– Publikacja powstała z myślą o pruszczańskich Sybirakach. Ludziach, którzy z rąk sowieckich oprawców doznali niewyobrażalnych cierpień i krzywd, którzy ciężko doświadczeni, zdziesiątkowani wrócili do ojczyzny i nie zaznali w niej ukojenia, którzy przez lata ukrywać musieli swoją tragiczną przeszłość – pisze we wstępie redaktor.

„Dzieje Koła Związku Sybiraków w Pruszczu Gdańskim 1989 – 2018” to nie tylko bogato ilustrowana historia koła, ale także wiele tabel, zawierających biogramy członków, często już niestety uzupełnione o daty śmierci, miejsca i daty deportacji, znaki pamięci, wykaz żyjących członków, a także testament Związku Sybiraków Koła Pruszcz Gdański. To, na każdej stronie, poruszająca i ważna lektura, z którą powinien zapoznać się każdy świadomy historycznie mieszkaniec. Tak Pruszcza Gdańskiego, jak i całego powiatu gdańskiego.

info/foto: Facebook/Miasto Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: