Unikalny polski karabin można zobaczyć w Gdyni

Karabin maroszek, strefahistorii.pl

Prezentacja unikatowego karabinu „Maroszek”, oraz broni palnej używanej na Westerplatte, wraz z wykładem Tomasza Ługiewicza, oraz prelekcja dr Andrzeja Drzycimskiego o obronie półwyspu.

„Stowarzyszenie Strzebielinek” oraz Muzeum Marynarki Wojennej zaprasza już dziś w południe, na kolejne spotkanie z cyklu „Akcja Niepodległość”. Karabinek wz 38, czyli tzw „Maroszek”, to polska samopowtarzalna broń, prace nad którą rozpoczęły się w 1934 roku. W konkursie, ogłoszonym przez Instytut Badań Materiałów Uzbrojenia stawiano na prostotę konstrukcji i tanią produkcję. Nowa broń miała też nie być cięższa niż 4,5 kilograma i mieć tą samą długość co karabinek Mauser wz 29. Z trzech prototypów wybrano karabin inżyniera Stanisława Maroszka, który przyjęto do uzbrojenia w 1938 roku. Do września wyprodukowano około 150 sztuk nowej broni. Do dziś zachowało się sześć egzemplarzy tej broni. W wyniku intensywnych zakupów trzy znajdują się w muzeach na terenie Polski.

(Red.) BG fot Dom Aukcyjny Julia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: