Gdańsk i Żuławy ze zbiornika wody

GIWK, zbiornik wody, Gdański Szlak Wodociągowy, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Panoramę Gdańska i Żuław, możemy oglądać z nowego punktu widokowego  przy Zbiorniku Wody Stara Orunia. To miejsce to już druga atrakcja tego typu – po Zbiorniku Wody Kazimierz – oddawana gdańszczanom i turystom.
Zarówno zbiorniki jak i związane z nimi punkty widokowe tworzą tzw. Gdański Szlak Wodociągowy. Nowy punkt widokowy uzupełni projekt Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Sp. z o.o. pn. „Spojrzenie na Gdańsk”, w ramach którego otwarto już 11 punktów. Zbiornik Wody Stara Orunia powstał w 1869 roku, a jego położenie na wyniesionych wzgórzach morenowych Orunii nie było przypadkowe. Woda z drenażowego ujęcia wody w Pręgowie była w nim magazynowana, a następnie grawitacyjnie dostarczana ówczesnym mieszkańcom Gdańska w obrębie fortyfikacji miejskich. Inwestycje te zostały zrealizowane w latach 1869-1874 w ramach projektu systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, opracowanego przez Eduarda Friedricha Wiebego, i w tamtych latach był pierwszym powstałym na kontynencie europejskim kompletnym systemem wod-kan. Dzięki realizacji projektu pod nazwą Gdański Szlak Wodociągowy, to historyczne dziedzictwo miasta zostało zachowane. Odrestaurowany, prawie 150-letni zbiornik, ze względu na bytujące zimą nietoperze, jest udostępniany tylko od maja do sierpnia, ale punkt widokowy i skwer z ławeczkami będzie dostępny cały rok. W ciągu zaledwie 18 dni, kiedy można było zwiedzić wnętrze zbiornika, odwiedziło go ponad 3300 osób. 
(Red.) Fot GIWK

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: