Gdańsk: Weekend z Archeologią już zaraz

„Weekend z Archeologią. Zagadki przeszłości” to wyjątkowa impreza plenerowa dla całej rodziny. Spotkajmy się w dniach 8–9 września 2018 roku na placu przy ulicy Rycerskiej w Gdańsku. Wstęp bezpłatny!
 
Organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, zapowiada sympatyczne spotkanie, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie. Szykuje się mnóstwo zabawy, ale równie istotny jest walor edukacyjny – promowanie dobrych standardów w ochronie dziedzictwa kulturowego.
 
O atrakcyjności „Weekendu z Archeologią” świadczy program wydarzenia – bogaty i zróżnicowany. Dzięki temu impreza stanowi ciekawą propozycję zarówno dla turystów odwiedzających Gdańsk, jak i dla mieszkańców grodu nad Motławą.
 
LITERATURA
W tym roku „Weekend z Archeologią” skupia się szczególnie na archeologii w świecie literackim. Odbędą się spotkania z czołowymi polskimi pisarkami. Czytelnicy będą mieli okazję zadać pytania, podyskutować i zdobyć autografy.
Na placu przy ul. Rycerskiej pojawią się:
Elżbieta Cherezińska – autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych początkami państwa polskiego,
Marta Guzowska – archeolożka i pisarka, dla której wykopaliska to drugi dom, a najlepszymi miejscami do odpoczynku są muzea (to tam zwykle powstają ostatnie rozdziały jej książek).
Spotkania literackie poprowadzi Olga Kowalska, autorka popularnego i wielokrotnie nagradzanego bloga Wielki Buk.
Ponadto w planie są dwa spotkania z Magdaleną Sprenger, autorką powieści dla dzieci. Pisarka opowie o tym, jak archeologiczna pasja znalazła wyraz w jej książkach, a następnie poprowadzi zajęcia warsztatowe dla najmłodszych.
 
SPACER Z ARCHEOLOGIEM
Jedną z głównych atrakcji będzie spacer z archeologiem, który podczas ubiegłorocznej edycji „Weekendu z Archeologią” cieszył się dużym zainteresowaniem gdańszczan i turystów. Spacer poprowadzi Bogdan Kościński, kierownik Działu Zbiorów Gdańskich (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku). Tematem przechadzki połączonej z opowieścią będzie historia gdańskiego Zamczyska.
 
MUZYKA
Oprawę muzyczną „Weekendu z Archeologią” zapewni zespół Tryzna.
Tryznę tworzą nie tylko muzycy, ale przede wszystkim rekonstruktorzy. Badają średniowieczną ikonografię i manuskrypty w poszukiwaniu zabytków muzycznych. Odtwarzają średniowieczne instrumenty, takie jak: lira korbowa, szałamaja, harfa, mandola, bombardy, dudy. A występują oczywiście w strojach z epoki.
 
POSZUKIWANIE ZABYTKÓW A PRAWO
Szkody powodowane przez nielegalne poszukiwania zabytków oraz brak ochrony prawnej to zagadnienia, o których opowie Agnieszka Kowalska, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na czas „Weekendu z Archeologią” Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków utworzy specjalny punkt informacyjny na placu przy ul. Rycerskiej. Pracownicy Wydziału ds. Zabytków Archeologicznych będą udzielali informacji o miejscach chronionych prawnie w województwie pomorskim, a także wyjaśnią procedury obowiązujące podczas prac przy obiektach objętych ochrona konserwatorską.
 
EDUKACJA I ZAJĘCIA WARSZTATOWE
Dzięki warsztatom przygotowanym przez pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku uczestnicy zajęć poznają pracę archeologa od kuchni. Będzie można między innymi wykonać kopię zabytku, odtworzyć rysunki naskalne albo ułożyć ceramiczne puzzle. Specjaliści pokażą, jak przeprowadza się pomiary archeologiczne i wyjaśnią podstawy konserwacji. Oprócz tego będą zajęcia plastyczne, tworzenie diademów, ozdabianie mieczy, ucieranie ziarna, tkanie na bardku. Krótko mówiąc – nauka i zabawa w jednym. Kto ukończy zajęcia, otrzyma pamiątkowy Dyplom Młodego Archeologa. Zajęcia antropologiczne dla najmłodszych poprowadzi dr Aleksandra Pudło.
Silne wsparcie zapewnią studenci archeologii z Uniwersytetu Gdańskiego.
Z kolei Muzeum Gdańska zaprezentuje metodę laserowego czyszczenia detali architektonicznych. Pokazowi będzie towarzyszyć wystawa planszowa o gdańskim gotyku oraz prezentacja poświęcona problematyce ochrony średniowiecznej architektury.
Paweł Szymański i Marta Florkowska z Pracowni Garncarnia poprowadzą warsztat strycharski, polegający na formowaniu cegieł w jednokolorowej ladzie.
W niedzielę na festynie pojawi się Leszek Zulewski, kowal-artysta współpracujący z Kuźnią Wodną w Oliwie, który zaprezentuje, jak wykonywano okucia budowlane w dawnym Gdańsku.
 
GRY I ZABAWY
Na „Weekendzie z Archeologią” zagości Faktoria Handlowa z Pruszcza Gdańskiego. Pracownicy Faktorii poprowadzą wciągające gry i zabawy.
Czym bawiły się dzieci w czasach, gdy nie było komputerów ani Internetu? Dr Jerzy Marek Łapo zaprezentuje oryginalne i zakręcone Obwoźne Muzeum Bąków. Będzie można wprawić w ruch wirujące zabawki, a przy okazji posłuchać o historii bąków na przestrzeni wieków.
 
WYSTAWY
Wystawę plenerową o odkryciach i badaniach archeologicznych na Pomorzu przygotuje organizator wydarzenia, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim pojawi się z wystawą „Krzemionki – pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego – w drodze do UNESCO”. Kompleks prahistorycznych kopalń w Krzemionkach należy do najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie.
 
KONKURS FOTOGRAFICZNY
Od 17 lipca do 9 września (czyli do końca „Weekendu z Archeologią”) trwa konkurs fotograficzny pod hasłem „Jestem archeologiem – rozwiązuję zagadki przeszłości”. Wystarczy wyobrazić sobie, że jest się archeologiem i zrobić sobie zdjęcie na tle obiektu zabytkowego. Konkurs bez ograniczeń wiekowych! Na autorów najciekawszych fotografii czekają nagrody: atrakcyjne gry planszowe (ufundowane przez firmę Rebel), książki z autografami autorów (ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo), karnety wstępu do wszystkich oddziałów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
Regulamin i przewodnik po konkursie znajduje się na stronie: https://bit.ly/2uFwlSa
 
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Miejsce wydarzenia na mapie Google: https://bit.ly/2Nk1sdO
Terminy wydarzenia:
sobota (8 września) – od 10:00 do 18:00, 
niedziela (9 września) – od 11:00 do 17:00.
info/foto: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: