Konferencja w Évian – obojętność i Holocaust

zydzi, lizbona, konferencja w Evian, holocaust, północna.tv, strefahistorii.pl

Kiedy pijemy francuską wodę Evian, warto przypomnieć sobie, że w kurorcie z którego ona pochodzi odbyła się w lipcu 1838 roku międzynarodowa konferencja, które pokazała, że ówczesnej opinii publicznej nie zależy na losie Żydów. Jej wynik pozwolił Niemcom na zbudowanie mechanizmu Holocaustu.

Evian to urocza miejscowość kuracyjna, położona na brzegu Jeziora Genewskiego. W powszechnej świadomości znana jest z leczniczej wody, zawierającej wapń, magnez, sód, potas, siarczany a butelkowanej od 1826 roku. Historycy znają jeszcze jedną datę związaną z tą miejscowością. To 6 do 15 lipca 1938 roku, kiedy to Franklin Delano Roosvelt zwołał tutaj międzynarodową konferencję, poświęconą problemowi uchodźców z Niemiec i Austrii, prześladowanych w swoich krajach ze względów rasowych i religijnych. Chodziło oczywiście głównie o Żydów.

W zależności od szacunków historyków, w konferencji wzięło udział 29 – 32 delegatów krajów z całego świata, oraz około 20 organizacji, niosących pomoc uchodźcom (w tym delegacja Ogólnego Komitetu Pomocy Uchodźcom Żydowskim z Niemiec w Polsce, z M. Schorremna czele) i Komitetu do spraw Uchodźców Ligi Narodów. Imprezie przyglądało się 200 dziennikarzy. Mimo tak ogromnej skali, konferencja nie przyniosła oczekiwanych efektów. Podczas specjalnej konferencji prasowej Adolf Hitler powiedział, że jeżeli inne narody są gotowe przyjąć Żydów, to on im pomoże wyjechać. „ My z naszej strony jesteśmy gotowi przekazać tych przestępców do dyspozycji tych krajów, wysyłając ich z pełną starannością, nawet na luksusowych statkac - mówił.

Tymczasem większość reprezentowanych w Evian państw odmówiła przyjęcia emigrantów. Większą liczbę uchodźców zdecydowała się przyjąć jedynie Dominikana. Pewną zaś tylko Australia i niektóre państwa południowoamerykańskie. Konferencja ujawniła, że mimo wyrażanych przez cały czas trwania wydarzenia,wyrazów ubolwewania, ani Stany Zjednoczone, ani inne kraje nie są zainteresowane losami prześladowanych Żydów.

Porażka konferencji w Evian pozwoliła Niemcom na bardziej zdecydowane rozkręcanie mechanizmu „rozwiązania problemu” żydowskiego najpierw w Niemczech a wkrótce w całej Europie. Była też podłożem na którym już kilka miesięcy później doszło do słynnej „Kryształowej Nocy”.(9 na 10 listopada 1938 roku.) Co było dalej - wszyscy wiemy.

(Red.) oprac.Bartosz Gondek. Fot. Żydowcy uchodćy wsiadają w Lizbonie na statek - www.ushmm.org

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: