Gdańscy Żydzi w XIX wieku

Serdecznie zapraszamy na wykład dr. Michała Szulca pt. Gdańscy Żydzi w XIX wieku. Będzie to wprowadzenie do podstawowych zagadnień z historii gdańskich Żydów począwszy od Rozbiorów Rzeczpospolitej Obojga Narodów aż po wybuch I. Wojny Światowej. Sytuacja prawna, demografia i rozmieszczenie w mieście, organizacja życia gminnego, działalność gospodarcza, kontakty ze społecznością nieżydowską oraz antysemityzm będą tematami wykładu.

Dr Michał Szulc, jest pracownikiem Katedry Historii Najnowszej ze Specjalizacją w Historii Niemiecko-Żydowskiej na Uniwerstycie w Poczdamie, jego głównym zainteresowaniem badawczym jest historia Żydów w Prusach, szczególnie na terenach dzisiejszej Polski.

Od 2000 roku studiował historię na uniwersytetach w Gdańsku, Tybindze, Poczdamie oraz w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji, w latach 2015–2017 przebywał na stypendiach naukowych na uniwersytetach w Jerozolimie i Tel Awiwie. Jest autorem monografii na temat implementacji przepisów prawnych wobec Żydów w Gdańsku w pierwszej połowie XIX. wieku (Emanzipation in Stadt und Staat. Die Judenpolitik in Danzig 1807–1847, Göttingen 2016) oraz wprowadzenia do historii niemiecko-żydowskiej w czasach najnowszych (Neuere deutsch-jüdische Geschichte. Konzepte – Narrative – Methoden, Stuttgart 2017; wraz z Th. Brechenmacherem). Obecnie przygotowuje monografię na temat historii społecznej gdańskich Żydów w XIX wieku.

Zainteresowanych historią społeczności żydowskiej w Gdańsku zapraszamy serdecznie do Domu Uphagena w dniu 30 maja 2018 r. o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY!

 

W maju 2018 r. Towarzystwo Dom Uphagena świętuje 28 rocznicę powstania. Z tej okazjirozlosujemy trzy zestawy publikacji – W gdańskim ogrodzie muz. Gimnazjum Akademickie w Gdańsk wobec kultury starożytnych Greków i Rzymian, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Pelplin 2016 orazGdańsk nowożytny a świat antyczny, red. Maria Otto i Jacek Pokrzywnicki, Gdańsk 2017. Możemy je przekazać naszym Słuchaczom dzięki uprzejmości członka Towarzystwa pana dr Jacka Pokrzywnickiego z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: